Jak i kiedy sadzić tulipany? Lepiej nie rób tego wiosną. Będą słabe i nie przetrwają długo

Kiedy sadzić tulipany? Wiele osób uważa, że najlepszym terminem jest wiosna. Okazuje się jednak, że wcale nie. Sprawdź, kiedy i jak to robić oraz jak zadbać o kwiaty po ścięciu. Dzięki temu przetrwają w wazonie jak najdłużej.

Tulipany są jednymi z najchętniej uprawianych roślin ozdobnych w ogrodzie. Choć kwitną wiosną, to nie ten termin jest właściwy na ich posadzenie. Sprawdź, kiedy i jak należy to robić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Kiedy sadzić tulipany? Okazuje się, że nie wiosną

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że posadzenie tulipanów nie powinno odbywać się wiosną, a jesienią. Najlepszym terminem jest połowa września, aż do końca października. Jeśli pogoda sprzyja, możesz zaryzykować i umieścić cebulki w ziemi jeszcze w listopadzie. Tulipany posadzone wiosną mogą się okazać zbyt słabe — albo zgniją, albo zakwitną dopiero w kolejnym sezonie.

Podczas wyboru cebulek w sklepie dokładnie sprawdź, czy żadna sztuka nie jest spleśniała, zgniła, poplamiona, miękka lub uszkodzona. Należy wybierać zdrowe okazy, które zagwarantują nam piękne tulipany już na wiosnę. 

Gdzie sadzić tulipany? W tym miejscu zdrowo urosną

Do posadzenia tulipanów sprawdzi się słoneczne lub delikatnie zacienione miejsce oraz żyzna, wilgotna, próchnicza gleba. Można też umieszczać cebulki pod drzewami liściastymi. Przekop dokładnie ziemię, pozbądź się chwastów i umieść tulipany na głębokości 15-20 cm, i w takich samych odstępach. Płytsze sadzenie może sprawić, że jeszcze w tym samym roku dobiorą się do nich gryzonie, a na wiosnę po cebulkach nie będzie śladu.

Jak najdłużej utrzymać tulipany w wazonie? Dzięki tym metodom wytrzymają wiele dni

Jeśli dostałaś w prezencie bukiet tulipanów, warto wiedzieć, co zrobić, by jak najdłużej wyglądały pięknie w wazonie. Przede wszystkim naczynie powinno być czyste. Łodygi tulipanów należy przyciąć na prosto (około 2 cm nad końcem). Jeśli przytniesz po przekątnej, pochłoną za dużo wody. Tulipany potrzebują w wazonie około 10 cm cieczy, dlatego nie trzeba dolewać więcej. Kwiaty warto postawić w chłodnym miejscu, co przedłuży ich trwałość.

Więcej o: