Do 3500 zł co miesiąc! Będzie nowe świadczenia. Kto je otrzyma?

Prace nad świadczeniem wspierającym wciąż trwają. W czerwcu tego roku Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek do ustawy, lecz już teraz wiadomo, kto będzie mógł ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Nie każdy jednak otrzyma świadczenie wspierające w takiej samej wysokości.

Resort rodziny i polityki społecznej przygotował projekt ustawy o nowym świadczeniu wspierającym, nad którym prace wciąż trwają. Według przyjętych ustaleń pierwsze wnioski o dodatkowe pieniądze będzie można składać już od 1 stycznia 2024 roku. Komu przysługuje świadczenie wspierające i ile dokładnie można zyskać? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe świadczenie wspierające. Dla kogo zostało stworzone?

Świadczenie wspierające jako projekt ustawy zostało przygotowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Docelowo trafiać ma do najbardziej potrzebujących osób, które mają trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. Świadczenie będzie przysługiwało tym, którzy ukończyli 18 lat. 26 maja ustawa została uchwalona przez Sejm, kilka dni później Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej ją poparła, a 22 czerwca zostało wprowadzonych do niej kilkadziesiąt poprawek. Aktualnie ustawa wróciła ponownie do Sejmu. Według pierwotnych założeń już od 1 stycznia 2024 roku najbardziej potrzebujące osoby będą mogły składać wnioski o przyznanie świadczenia. Kolejna tura planowana jest na styczeń 2025 roku, a ostatnia na styczeń 2026 roku.

Ile wyniesie świadczenie wspierające? Wszystko zależy od potrzeby wsparcia

Wysokość świadczenia wspierającego będzie się różnić i nie każdy otrzyma taką samą kwotę. Najwyższą otrzymają ci, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Będzie to szacowane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Wysokość świadczenia wspierającego ma być uzależniona od wysokości renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. W zależności od potrzeb określanych przez komisje przysługiwać będzie od 40% do 220% renty. Jakie mają być progi punktowe?

  • 220% renty socjalnej to od 100 do 95 punktów;
  • 180% renty socjalnej to od 94 do 90 punktów;
  • 120% renty socjalnej to od 89 do 85 punktów;
  • 80% renty socjalnej to od 84 do 80 punktów;
  • 60% renty socjalnej to od 79 do 75 punktów;
  • 40% renty socjalnej to od 74 do 70 punktów.
Więcej o: