Resort rodziny i polityki społecznej przygotował projekt ustawy o nowym świadczeniu wspierającym, nad którym prace wciąż trwają. Według przyjętych ustaleń pierwsze wnioski o dodatkowe pieniądze będzie można składać już od 1 stycznia 2024 roku. Komu przysługuje świadczenie wspierające i ile dokładnie można zyskać? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie wspierające jako projekt ustawy zostało przygotowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Docelowo trafiać ma do najbardziej potrzebujących osób, które mają trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. Świadczenie będzie przysługiwało tym, którzy ukończyli 18 lat. 26 maja ustawa została uchwalona przez Sejm, kilka dni później Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej ją poparła, a 22 czerwca zostało wprowadzonych do niej kilkadziesiąt poprawek. Aktualnie ustawa wróciła ponownie do Sejmu. Według pierwotnych założeń już od 1 stycznia 2024 roku najbardziej potrzebujące osoby będą mogły składać wnioski o przyznanie świadczenia. Kolejna tura planowana jest na styczeń 2025 roku, a ostatnia na styczeń 2026 roku.
Wysokość świadczenia wspierającego będzie się różnić i nie każdy otrzyma taką samą kwotę. Najwyższą otrzymają ci, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Będzie to szacowane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Wysokość świadczenia wspierającego ma być uzależniona od wysokości renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. W zależności od potrzeb określanych przez komisje przysługiwać będzie od 40% do 220% renty. Jakie mają być progi punktowe?