Czosnek ozdobny, a właściwie czosnek olbrzymi, to roślina ozdobna pochodząca z Azji. Naturalnie występuje m.in. w Afganistanie, Iranie czy Uzbekistanie. Choć po jego zasadzeniu trzeba uzbroić się w cierpliwość, zanim zakwitnie, warto sięgnąć po cebulki. Ma bowiem piękne kwiaty, które cieszą oko przez całe lato i wydzielają charakterystyczny zapach.
Więcej sprawdzonych porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czosnek ozdobny kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty przypominają nieco dmuchawce i mogą osiągać średnicę od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Kolor jak i wielkość zależą przede wszystkim od odmiany. Dobrze sprawdzają się zarówno na rabacie, jak i jako kwiaty cięte. Po ucięciu możesz je też zasuszyć. Kiedy sadzić czosnek ozdobny? Najlepszym terminem jest przełom września i października. Wcześniej wybierz odpowiednie miejsce, z dala od innych cebuli i czosnków, słoneczne, o podłożu bogatym w wapń. By wzbogacić podłoże w ten składnik, możesz zakopać w ziemi skorupki jajek. Czosnek ozdobny jest mrozoodporny, nie musisz więc obawiać się, że zima zniszczy rabaty.
Czosnek ozdobny w ogrodzie sprawdzi się też jako naturalny środek odstraszający krety, nornice czy szczury. W podobny sposób na szkodniki działa też czosnek jadalny. Warto więc posadzić go w ogrodzie nie tylko ze względu na jego walory ozdobne.
Czosnek ozdobny kwitnie do sierpnia. To właśnie wtedy konieczne jest wykonanie prostego zabiegu. Po przekwitnięciu pamiętaj o ścięciu kwiatostanów. Jeśli je pozostawisz, cebulki osłabną. To oznacza, że w kolejnym roku będą gorzej kwitnąć. Czy czosnek ozdobny trzeba wykopywać na zimę? Jest to roślina mrozoodporna, nie ma więc takiej konieczności. Jednak jeśli chcesz rozsadzić roślinę lub zapobiec jej zagęszczaniu, po przekwitnięciu wykop czosnek, a następnie oddziel cebulki przybyszowe i przechowuj w chłodnej piwnicy do jesieni. Wtedy posadź je w nowym miejscu.