Działa lepiej niż sprej na komary. Zasadź ją na balkonie i patrz, jak krwiopijcy uciekają w popłochu

Melisa ma przyjemny, cytrynowy zapach i znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Jeśli nie masz własnego ogródka, spokojnie możesz uprawiać ją na balkonie. Niewiele osób wie, że roślina ma też inną przydatną funkcję: odstrasza komary i kleszcze.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Melisę lekarską można wykorzystywać w kuchni jako przyprawę. Ma też właściwości lecznice: uspokaja, łagodzi problemy trawiennie i pomaga przy migrenach. Znana jest jako roślina miododajna, więc jeśli chcesz zwabić pszczoły do swojego ogrodu, koniecznie musisz zasadzić w nim melisę. Jasnożółte kwiatki pojawiające się wiosną i latem działają na te owady jak wabik.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Melisa lekarska. Lubi słońce i wilgoć

Melisę możesz posadzić zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Najlepiej rośnie w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Gleba powinna być lekka i bogata w próchnicę. Nasiona wysiewa się na początku maja. Trzeba pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu, bo roślina nie lubi przesuszenia. Podlewaj ją codziennie, a cały czas będzie zdrowo rosła i wydzielała aromatyczną woń. Zioło zbiera się dwa razy: w czerwcu oraz w sierpniu. Świeże listki można wykorzystać w kuchni, zamrozić albo ususzyć.

Melisa na balkonie. Domowy odstraszacz komarów

Latem komary potrafią każdemu uprzykrzyć życie. Uniemożliwiają wieczorny relaks na balkonie i grillowanie w ogrodzie. Istnieje jednak pewien domowy sposób, dzięki któremu będą trzymać się z daleka od twojego domu. Wystarczy odstraszyć je zapachem. Zasadź na balkonie melisę, która zawiera olejek eteryczny na bazie cytrolu, linalolu, geraniolu oraz ceneolu. Wydziela cytrynową woń, która odpędza komary i kleszcze. Możesz też zerwać listki rośliny, posiekać, nasypać na mały talerzyk i postawić na oknie. Zapach będzie dla owadów tak nieprzyjemny, że nawet nie zbliżą się do mieszkania. Podobne działanie ma komarzyca, kocimiętka, lawenda, rozmaryn i bazylia.

Więcej o: