Rodzice przy wyborze imienia dla dziecka kierują się rozmaitymi czynnikami. Niektórzy chcą, by nawiązywało do tradycji, inni wolą nowoczesność, "światowość" i uniwersalność lub decyzję uzależniają od znaczenia konkretnego imienia. Są też tacy, którzy stawiają na oryginalność. To jednak rodzi problemy z urzędnikami. Przykładem mogą być rodzice, którzy w 2004 roku chcieli nadać córce imię Berenike i w Urzędzie Stanu Cywilnego spotkał ich zawód. Czy wciąż imię to jest zakazane?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rada Języka Polskiego od lat służy radą w przypadku wątpliwości w doborze imion zarówno u rodziców, jak i urzędników. Rekomendacje i poradniki często pomagają uniknąć późniejszych problemów. Najważniejszą zasadą jest to, by imię nie ośmieszało dziecka. Ostatnie słowo należy jednak do urzędników. Zdarza się, że to właśnie oni decydują o zmianie formy na dozwoloną. Tak było w 2004 roku. Do RJP list nadesłali oburzeni rodzice, którzy chcieli nadać córce imię Berenike. Urzędnicy wyjaśnili, że musi ono kończyć się na -a i w takiej właśnie formie wpisali je w dokumentach. Rodzice argumentowali, że wybrana przez nich forma jest "prawidłowa i oryginalna", tak bowiem brzmi starożytne grecko-macedońskie imię. Podali też przykłady innych imion niekończących się w typowy sposób.
W naszym kraju nadawane są imiona żeńskie tego typu, jak: Beatrycze, Doris, Dolores, Noemi, Nicole, Inez, Nelly, Jennifer/Dżennifer, Salome itp. A więc bez końcówki -a. […] Warto też dodać, iż w dostępnym w internecie 'Skarbczyku imion', zawierającym ok. 1500 różnych imion polskich, spotykamy następujące imiona żeńskie: Berenike, Doris, Dolores, Nelly, Salome. A więc bez końcówki -a.
Odpowiedź Rady Języka Polskiego nie pozostawia jednak żadnych wątpliwości: urzędnicy postąpili słusznie. Choć rodzice wystosowali słuszne argumenty, zapomnieli o najważniejszym. Przypomniał to prof. Walery Pisarek.
Wszystko to prawda, ale trzeba te fakty uzupełnić informacją, że polską (a także m.in. czeską, słowacką i słoweńską) postacią tego imienia jest właśnie Berenika. […] Muszę w imieniu Rady Języka POLSKIEGO wyrazić opinię, że greckiemu imieniu Berenike odpowiada polska postać Berenika.
Jak wynika z danych umieszczonych na portalu dane.gov.pl, od 2000 do 2022 roku imienia Berenike nie nadano ani razu. Wyjaśnienie, jakie Rada Języka Polskiego opublikowała w 2004 roku, jest więc wciąż aktualne, a forma niezakończona na "a" - zakazana. Co z prawidłową formą? W 2022 roku nadano je zaledwie 8 dziewczynkom. Imię to jest więc stosunkowo rzadkie. Co oznacza imię Berenika? Ma pochodzenie grecko-macedońskie, powstało z połączenia słów phero (przynosić) i nike (zwycięstwo) - oznacza kobietę niosącą zwycięstwo. Inną, zdecydowanie popularniejszą, jest łacińska wersja - Weronika.
Co w przypadku innych imion żeńskich niezakończonych na literę "a"? Nie wszystkie są odrzucane przez urzędników. Choć są rzadkością, to jednak pojawiają się od lat. Nie wszystkie są też efektem nowej mody. W wydanym w 2007 roku aneksie do wykazu imion RJP wskazała kilka przykładów, przy których urzędnicy nie powinni "kręcić nosem". Abigail, Karmen, Nel czy Noemi to imiona, które z powodzeniem można uznać za dozwolone. Z nich wszystkich najczęstszym wydaje się Nel - w 2022 roku imię to nadano 345 razy. Noemi otrzymało 117 dziewczynek. Co z pozostałymi dwoma? Imię Abigail nadano 18 razy, Karmen - zaledwie 5.