Chcieli dać córce imię niezakończone na literę "a". Urzędnicy je zmienili. Czy nadal jest zabronione?

Pewni rodzice w 2004 roku chcieli nadać córce pochodzące z Grecji imię niezakończone na literę "a". Imię to oznacza "kobietę niosącą zwycięstwo", znane jest też w Polsce w innej wersji. Urzędnicy zmienili jednak formę. Czy dziś imię niezakończone na literę "a" jest dozwolone? Co na to Rada Języka Polskiego?

Rodzice przy wyborze imienia dla dziecka kierują się rozmaitymi czynnikami. Niektórzy chcą, by nawiązywało do tradycji, inni wolą nowoczesność, "światowość" i uniwersalność lub decyzję uzależniają od znaczenia konkretnego imienia. Są też tacy, którzy stawiają na oryginalność. To jednak rodzi problemy z urzędnikami. Przykładem mogą być rodzice, którzy w 2004 roku chcieli nadać córce imię Berenike i w Urzędzie Stanu Cywilnego spotkał ich zawód. Czy wciąż imię to jest zakazane?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Chcieli nadać córce imię niezakończone na literę -a. Wysłali list

Rada Języka Polskiego od lat służy radą w przypadku wątpliwości w doborze imion zarówno u rodziców, jak i urzędników. Rekomendacje i poradniki często pomagają uniknąć późniejszych problemów. Najważniejszą zasadą jest to, by imię nie ośmieszało dziecka. Ostatnie słowo należy jednak do urzędników. Zdarza się, że to właśnie oni decydują o zmianie formy na dozwoloną. Tak było w 2004 roku. Do RJP list nadesłali oburzeni rodzice, którzy chcieli nadać córce imię Berenike. Urzędnicy wyjaśnili, że musi ono kończyć się na -a i w takiej właśnie formie wpisali je w dokumentach. Rodzice argumentowali, że wybrana przez nich forma jest "prawidłowa i oryginalna", tak bowiem brzmi starożytne grecko-macedońskie imię. Podali też przykłady innych imion niekończących się w typowy sposób.

W naszym kraju nadawane są imiona żeńskie tego typu, jak: Beatrycze, Doris, Dolores, Noemi, Nicole, Inez, Nelly, Jennifer/Dżennifer, Salome itp. A więc bez końcówki -a. […] Warto też dodać, iż w dostępnym w internecie 'Skarbczyku imion', zawierającym ok. 1500 różnych imion polskich, spotykamy następujące imiona żeńskie: Berenike, Doris, Dolores, Nelly, Salome. A więc bez końcówki -a. 

Chcieli nazwać córkę Berenike, dostali odmowę. Czy ta forma jest nadal zabroniona?

Odpowiedź Rady Języka Polskiego nie pozostawia jednak żadnych wątpliwości: urzędnicy postąpili słusznie. Choć rodzice wystosowali słuszne argumenty, zapomnieli o najważniejszym. Przypomniał to prof. Walery Pisarek.

Wszystko to prawda, ale trzeba te fakty uzupełnić informacją, że polską (a także m.in. czeską, słowacką i słoweńską) postacią tego imienia jest właśnie Berenika. […] Muszę w imieniu Rady Języka POLSKIEGO wyrazić opinię, że greckiemu imieniu Berenike odpowiada polska postać Berenika.

Jak wynika z danych umieszczonych na portalu dane.gov.pl, od 2000 do 2022 roku imienia Berenike nie nadano ani razu. Wyjaśnienie, jakie Rada Języka Polskiego opublikowała w 2004 roku, jest więc wciąż aktualne, a forma niezakończona na "a" - zakazana. Co z prawidłową formą? W 2022 roku nadano je zaledwie 8 dziewczynkom. Imię to jest więc stosunkowo rzadkie. Co oznacza imię Berenika? Ma pochodzenie grecko-macedońskie, powstało z połączenia słów phero (przynosić) i nike (zwycięstwo) - oznacza kobietę niosącą zwycięstwo. Inną, zdecydowanie popularniejszą, jest łacińska wersja - Weronika.

Czy dziewczynka może otrzymać imię niezakończone na -a? RJP stawia sprawę jasno

Co w przypadku innych imion żeńskich niezakończonych na literę "a"? Nie wszystkie są odrzucane przez urzędników. Choć są rzadkością, to jednak pojawiają się od lat. Nie wszystkie są też efektem nowej mody. W wydanym w 2007 roku aneksie do wykazu imion RJP wskazała kilka przykładów, przy których urzędnicy nie powinni "kręcić nosem". Abigail, Karmen, Nel czy Noemi to imiona, które z powodzeniem można uznać za dozwolone. Z nich wszystkich najczęstszym wydaje się Nel - w 2022 roku imię to nadano 345 razy. Noemi otrzymało 117 dziewczynek. Co z pozostałymi dwoma? Imię Abigail nadano 18 razy, Karmen - zaledwie 5.

Więcej o: