Wsyp na ściereczkę, zawiąż i włóż do butów. Pozbędziesz się uciążliwego problemu

Kto nigdy nie walczył z grzybem w łazience, który powstaje przed nadmierną wilgoć, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wilgoć potrafi nieźle zaleźć nam za skórę. Nic więc dziwnego, że co rusz szukamy nowych sposobów na to, jak z nią walczyć. Okazuje się, że wcale nie musimy lecieć do sklepu.

Chyba każdy chociaż raz widział czarne plamy na suficie i ścianach łazienki. Wilgoć pojawia się najczęściej w szafach, lodówkach lub samochodach, sprawiając, że zapach, który się w nich unosi, jest co najmniej nieprzyjemny. A zapach to jeszcze nie jest najgorsze, co się z wilgocią wiąże. Nadmierna wilgoć to nie tylko mniejszy komfort w oddychaniu czy konieczność wymiany zawartości solniczki, lecz także - a w zasadzie przede wszystkim, ryzyko rozwijania się grzybów w miejscach, w których są całkowicie niepotrzebne. 

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Kupne pochłaniacze wilgoci kosztują

Z wilgocią można walczyć, jeśli to możliwe, wietrząc pomieszczenia tak często, jak się da. Można też kupić specjalne urządzenia, które osuszają powietrze. Te jednak wiążą się z pewnym wydatkiem. W sklepach dostaniemy też tańszą opcję, czyli pochłaniacze wilgoci. Mimo wszystko trzeba na nie regularnie wydawać pieniądze, gdyż nie są to produkty, które wystarczają na kilka lat lub choćby miesięcy.

Wsyp na ściereczkę i zawiąż

Okazuje się, że doskonałe pochłaniacze wilgoci możemy zrobić sami. Wystarczy zaledwie kilka produktów, które znajdują się w każdym domu. Ba! Nawet nie musimy wychodzić z kuchni. Będzie nam potrzebna bawełniana lub gazowa ściereczka i produkt o właściwościach higroskopijnych, czyli wchłaniających wodę. Należą do nich sól (najlepiej gruboziarnista), znany wszystkim ryż, soda oczyszczona, a także cukier (najlepiej w kostkach).

Wystarczy do ściereczki nasypać danego produktu, związać ją i powiesić w szafie, łazience czy samochodzie. Po jakimś czasie sprawdzamy zawartość. Jeśli sól czy soda zrobiły się maziste, wymieniamy je na suchy produkt. Jeśli chcemy osuszyć powietrze w lodówce, możemy też dany produkt po prostu wsypać do miseczki i ustawić w miejscu, w którym nie będzie "przeszkadzać".

Soda i kreda są często stosowane jako pochłaniacze zapachów. Zatem jeśli z naszą wilgocią wiąże się również nieprzyjemna woń, zdecydowanie warto ich użyć. Najczęściej użyjemy ich w lodówkach i szafach. Z cukrem z kolei należy uważać. Jest bowiem wabikiem na rozmaite owady. Dlatego raczej nie używajmy ich w kuchni lub miejscach podatnych na obecność insektów. Za to dobrze sprawdzi się wewnątrz butów, by zachowały świeżość.

Więcej o: