Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Ci seniorzy mogą otrzymać ją już lada moment

Wielu seniorów zastanawia się, kiedy czternasta emerytura trafi na ich konta. Okazuje się, że może być to szybciej, niż dotychczas zakładano. Potencjalnym terminem wypłat podzielił się premier Mateusz Morawiecki. Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Podpowiadamy.

Zastrzyk dodatkowej gotówki przyda się każdemu. Nic więc dziwnego, że wielu seniorów czeka na podanie konkretnej daty wypłaty 14. emerytury, która może nieco zasilić ich domowy budżet. Okazuje się, że premier podzielił się przybliżonym terminem wypłaty świadczenia. Na jaką kwotę mogą liczyć seniorzy? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2023 roku? Premier podzielił się terminami

Okazuje się, że szacowany termin wypłaty 14. emerytury może być szybszy, niż się spodziewano. – Planujemy, że w 2023 roku "czternastka" wpłynie na konta seniorów na przełomie sierpnia i wrześniapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Oficjalne daty zostaną podane w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy. Publikacja nastąpiła 24 lipca, a 14 dni po tym ustawa wchodzi w życie. Właśnie dlatego możemy szacować, że oficjalne daty wypłat powinny zostać podane po 7 sierpnia 2023 roku. Jeśli jednak słowa premiera się potwierdzą, pierwsze "czternastki" mogą pojawić się na kontach seniorów już pod koniec sierpnia.

Seniorzy zastanawiają się kiedy czternasta emerytura trafi na ich konta. Kto jednak ją otrzyma i ile wyniesie?

14. emeryturę otrzyma każdy senior i seniorka, którzy zmieszczą się w podanym progu dochodowym. Nie muszą jednak składać żadnych wniosków, ponieważ dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone automatycznie wraz z pobieranym świadczeniem. Ile można zyskać? Jeśli dochody seniora nie przekroczą kwoty 2900 zł brutto, otrzyma "czternastkę" w pełnej wysokości, czyli 1588,44 zł brutto. Osoby z wyższymi dochodami również mogą liczyć na świadczenie, lecz otrzymają je pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Warto jednak wiedzieć, że najniższa wypłata będzie realizowana tylko w kwocie 50 zł. Jeśli będzie mniejsza, 14. emerytura nie zostanie przyznana.

Więcej o: