Pożar od fotowoltaiki. Czy instalacja jest bezpieczna? Ogień mogą wzniecić 4 rzeczy

Coraz więcej osób decyduje się na montaż panteli fotowoltaicznych na dachu. Z reguły jest to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić pieniądze. Zdarzyło się jednak, że fotowoltaika była przyczyną pożaru.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Ryzyko wystąpienia pożaru od instalacji fotowoltaicznej jest małe, ale nie nieprawdopodobne. Panele są wyposażone w taśmy samogaszące, zabezpieczenia przed iskrzeniem AFCI i AFDD, wyłączniki różnicowoprądowe RCD oraz moduł RCMU. Wszystkie te elementy powinny zadziałać w sytuacji zagrożenia i wyłączyć falownik. Mimo to fotowoltaika, jak każde inne źródło energii, może stać się przyczyną pożaru.

Zobacz wideo Ciemna strona fotowoltaiki [NextStation]

Fotowoltaika. Kiedy panele mogą się zapalić?

BRE National Solar Centre to instytut badawczy z Wielkiej Brytanii. W 2017 roku pracownicy postanowili przyjrzeć się incydentom pożarowym, na które mogły mieć wpływ panele fotowoltaiczne. Wynikami podzielili się w publikacji "Fire and Solar PV Systems - Investigations and Evidence in July 2017". Okazało się, że na milion instalacji i 60 pożarów tylko 42 z nich były spowodowane przez fotowoltaikę. Przyczynami były wadliwe podzespoły, błąd w projekcie instalacji, nieprawidłowy montaż i niewłaściwe zabezpieczenie. Obliczono też prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru od instalacji fotowoltaicznej. Wynosi ono 0,006%.

Instalacja fotowoltaiczna. Co robić w razie pożaru?

Przy prawidłowej instalacji paneli nie powinno dojść do uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi, np. deszczem. Zwarcie może wystąpić tylko w sytuacji, gdy fotowoltaika nie będzie zainstalowana prawidłowo. Dlatego warto powierzyć tę kwestię fachowcom i nie montować niczego na własną rękę. Instalacja powinna mieć odpowiednio dobrane zabezpieczenia po stronie prądu zmiennego oraz w części, gdzie płynie prąd stały, czyli od paneli do falownika. To właśnie tam jest najwyższe napięcie. Jeśli pożar już wystąpi, ewakuuj z domu wszystkich mieszkańców i zadzwoń po straż pożarną. Strażacy odetną prąd, pokryją panele warstwą środku gaśniczego i ugaszą ogień.

Więcej o: