Paznokcie akrylowe jako ozdoba kobiecych dłoni. Czy da się je poprawnie wykonać w domowym zaciszu?

Paznokcie akrylowe - nie masz mocnych i twardych naturalnych paznokci? Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać ten efekt i cieszyć się smukłymi dłońmi z długimi paznokciami.

Paznokcie akrylowe czy żelowe? Co wybrać?

Paznokcie akrylowe i żelowe różnią się przede wszystkim tym, jaką metodę utwardzania się stosuje. Akryl zastyga sam, natomiast żel wymaga użycia lampy UV lub LED. Istnieje również różnica pomiędzy tym, w jaki sposób paznokcie te się prezentują: żelowe są bardziej zbliżone do naturalnych, sprężyste, a akrylowe są bardziej odporne na warunki zewnętrzne i sztywniejsze. Co więc wybrać? Tutaj wybór nie do końca zależy od preferencji, ponieważ znaczenie ma również to, co lepiej toleruje konkretna płytka paznokciowa. Dzięki nałożeniu powierzchni żelowej, którą potem utwardza się odpowiednią lampą, możesz po prostu utwardzić płytkę. Można również na wierzch położyć kolorowy żel lub hybrydę. Inaczej wygląda nakładanie akrylu. Jest to wymieszanie proszku akrylowego z monomerem, liquidem, co samoistnie się utwardza.

Jak nakładać akryl do paznokci?

Jest wiele instrukcji, które można znaleźć w internecie tak samo, jak i dostępne są różne szkolenia, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności i osiągnąć zadowalający efekt. W kilku słowach można powiedzieć, że akryl do paznokci nakłada się w następujący sposób:

 • należy wykonać manicure: skrócić paznokcie, spiłować, przyciąć skórki, zmatowić płytkę
 • przetrzeć każdy paznokieć cleanerem celem odtłuszczenia
 • dopasować tipsy lub szablony do płytki paznokci i brzegów po wycięciu zbędnych skórek
 • na płytkę paznokcia należy nałożyć zabezpieczający primer, szablon lub tips, a następnie pędzelkiem nabrać najpierw liquid, a następnie proszek akrylowy
 • nałożyć substancję na całą przestrzeń tipsa lub szablonu
 • powierzchnia będzie bardziej gładka, gdy będzie na bieżąco korygowana przez cały czas zastygania
 • po zastygnięciu należy zdjąć szablon i nadać paznokciem wybrany kształt, kolor i wzór.

Minimalistyczne, klasyczne paznokcie są bardzo modne w tym sezonie.Minimalistyczne, klasyczne paznokcie są bardzo modne w tym sezonie. zdjęcie ilustracyjne, Mariia Fadeeva, iStock

Paznokcie: akryl czy hybryda? Który sposób jest lepszy?

Przyznać trzeba, że akryl jest jedną z najtrwalszych metod stylizacji paznokci. Zalecana jest osobom, których dłonie w pracy lub przy codziennych zajęciach narażone są na urazy, a tym samym uszkodzenia paznokcia. Poza cechami już podanymi powyżej jest też jedną z tańszych metod, bo nie ma potrzeby posiadania do niej specjalnych urządzeń, jak np. odpowiednia lampa. Warto też pamiętać, że zastosowanie akrylu na paznokciach u stóp pozwala na użycie klamry, która pomaga korygować wrastające paznokcie. Natomiast jeśli chodzi o hybrydę, to uważa się ją za najłatwiejszą formę stylizacji paznokci. Nakłada się ją podobnie jak zwykły lakier do paznokci. Do jej wykończenia potrzebna jest jednak odpowiednia lampa: UV lub LED. Jest to też najmniej trwała metoda. Tak więc jest wiele różnych możliwości, by mieć piękne paznokcie. Akryl, hybryda czy żel — tu już z różnych powodów można dokonać dowolnego wyboru.

Zobacz wideo Paznokcie w kolorze wina i złota krok po kroku

Akrylowe paznokcie — czy są bezpieczne dla zdrowia?

Ogólnie uważa się tę metodę za w miarę prostą i bezpieczną. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka faktów. Przede wszystkim należy pamiętać, że do wykonania paznokci akrylowych niewątpliwie używa się chemii. Już więc tylko z tego powodu z bezpieczeństwem dla zdrowia może być różnie. Ważny jest tu skład produktów, a znajduje się w nich często formaldehyd i żywica syntetyczna, które mogą prowadzić do alergii. Dodatki do substancji wykorzystywanych do stylizacji mogą być łatwopalne, co może doprowadzić do poparzeń. Znane są też przypadki, gdy dochodziło do utraty paznokcia z uwagi na silne działanie chemii i np. zniszczenie łożyska paznokcia. Może też dojść do zakażeń grzybiczych. Należy także unikać salonów, gdzie jest słaba wentylacja i można przez to wdychać szkodliwe opary uwalniane, gdy nakładane są akrylowe paznokcie.

Jak długo można nosić akryl? Paznokcie ile średnio mogą nim być pokryte?

Mówi się o tym, że jest to najtrwalszy sposób na stylizację paznokci. Ile jednak wytrzymuje taki akryl? Paznokcie jak często muszą mieć powtarzany zabieg? Średnio można powiedzieć, że utrzymuje się on do 3 - 4 tygodni. Wiele zależy od szybkości wzrostu paznokci, bo podczas odrastania powstają widoczne ubytki i zaczyna być widoczna naturalna płytka paznokcia.

Paznokcie akrylowe: krok po kroku zrobisz je sama w domu

Każdy może się nauczyć tej formy stylizacji paznokci. Można w tym celu udać się na szkolenie lub poszukiwać darmowych informacji na ten temat. Paznokcie akrylowe krok po kroku w telegraficznym skrócie przygotowuje się następująco:

 • dezynfekcja dłoni, paznokci i sprzętu potrzebnego do wykonania stylizacji
 • piłowanie, matowienie i przycięcie paznokci,
 • odtłuszczanie płytki cleanerem
 • dobór właściwych tipsów lub szablonów oraz kleju
 • piłowanie odległości pomiędzy sztucznym paznokciem a naturalnym
 • matowienie paznokci i nałożenie primera
 • przygotowanie preparatów, czyli liquidu i proszku akrylowego
 • zanurzenie pędzelka najpierw w liquidzie, potem w proszku, następnie nałożenie, wygładzenie, a jeśli ostatecznie paznokcie wyjdą zbyt grube, spiłowanie do pożądanej grubości
 • czyszczenie pędzli w acetonie jak najszybciej po skończonej pracy, ponieważ akryl szybko wysycha
 • po wyschnięciu i zastygnięciu, nadanie paznokciom upragnionego kształtu i koloru.

Zobacz też: Przerwa w robieniu paznokci hybrydowych. Czy jest konieczna? Kosmetolożka zabrała głos

Więcej o: