Pelargonia słabo kwitnie? Zastosuj się do trzech zasad, a jej nie poznasz

Jak zadbać o pelargonie by zachwycały bujnymi i kolorowymi kwiatami przez cały sezon? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy, że zapewnisz im optymalne warunki, a będą kwitnąć długo i obficie. O czym warto pamiętać?

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które możemy spotkać na wielu balkonach oraz tarasach. Są nie tylko nieskomplikowane w pielęgnacji, ale przede wszystkim pięknie i długo kwitną. Jak o nie dbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak dbać o pelargonię? Wybierz odpowiednie stanowisko

Pelargonie występują w wielu odmianach oraz kolorach, od bieli, poprzez różne odcienie czerwonego, różowego, fioletowego, bordowego czy pomarańczowego. Rosną bardzo bujnie, a ich drobne kwiaty są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale przede wszystkim możemy się nimi cieszyć przez naprawdę długi czas. Kwitną od maja, aż do pierwszych przymrozków, o ile o nie odpowiednio zadbasz. W jaki sposób? Zacznij od stanowiska. Pelargonia najlepiej i najpiękniej rośnie w miejscu słonecznym, ale osłoniętym od wiatru i deszczu. Bez dostępu do słońca będzie znacznie słabiej kwitła.

Jak zadbać o pelargonię, by bujnie kwitła? O tym pamiętaj

Kolejną ważną kwestią w pielęgnacji pelargonii jest wybór donicy oraz gleby. Ponieważ roślina mocno się rozrasta, pamiętaj, by zasadzić ją w odpowiednio dużej i głębokiej doniczce pełnej ziemi, a do tego w odstępach co 20 cm. Dzięki temu będzie miała wystarczająco miejsca, by pięknie i bujnie kwitnąć. Jeśli zaś chodzi o glebę, wybierz żyzną, przepuszczalną i lekko kwaśną.

Jak często podlewać pelargonię? To zależy od tej kwestii

Wraz ze wzrostem temperatur zapotrzebowanie pelargonii na wodę zaczyna się zwiększać. Choć roślina jest stosunkowo odporna na utrzymujące się upały, ważne jest, aby w tym czasie odpowiednio ją nawadniać — nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Rób to powoli, regularnie, ale niezbyt obficie. Gdy temperatury spadną, podlewaj roślinę rzadziej, najlepiej wtedy, kiedy będzie tego potrzebowała. Oznaką będzie suche i ciepłe podłoże. Pamiętaj, że pelargonia pochodzi z Afryki Północnej, więc jest przystosowana do magazynowania wody. Lepiej zniesie krótkie przesuszenie, niż przelanie, które może skutkować gniciem korzeni.

Więcej o: