Ile rośnie grzyb? Na ścianie pojawia się szybciej, niż myślisz. Tak stłumisz go w zarodku

Pleśń może pojawić się w każdym domu. Zwykle do jej powstawania przyczyniają się warunki, jakie mamy w poszczególnych pomieszczeniach. Warto jednak działać szybko, by się nie rozprzestrzeniała. Ile rośnie grzyb na ścianie i jak się go pozbyć? Podpowiadamy.

Problem z pojawianiem się pleśni zwykle zaczyna się jesienią i kończy późną wiosną. Wszystko dlatego, że podczas tych pór roku w naszych domach mogą panować idealne warunki do jej rozwoju. Jak zapobiegać powstawaniu grzyba na ścianie? Warto pamiętać o kilku rzeczach, a w razie potrzeby sięgnąć po domowy środek, który błyskawicznie się z nią rozprawi.

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile rośnie grzyb? Na ścianie pojawia się szybciej, niż myślisz. Sprawdź, co go powoduje

Pleśń na ścianach pojawia się najczęściej w okresie jesienno–zimowym, czasami także wiosną. Wszystko dlatego, że wtedy temperatury za oknem są niższe, a przez to też w niektórych domach. Mury są zimne, w pomieszczeniach panuje wilgoć i mamy przez to odpowiednie warunki do pojawienia się grzyba na ścianie. Niestety potrafi się wtedy bardzo szybko rozrastać, a w odpowiednich dla grzyba warunkach nowe wykwity będą się znacznie rozrastały nawet w ciągu 48 godzin. Warto więc zacząć działać od razu, by pozbyć się pleśni. Przede wszystkim należy zadbać o zmianę panujących w domu warunków. Trzeba ocieplić i osuszyć wnętrze. Porozkładaj w domu osuszacze powietrza, a do tego często wietrz pomieszczenia, by uniknąć rozrastania się grzyba na ścianie. Sprawdź też, czy nie ma gdzieś wycieków wody np. pękniętej rury lub nieszczelnego dachu.

Jak pozbyć się pleśni ze ściany? Ten domowy preparat pomoże ją zwalczyć

Gdy tylko zauważysz pierwsze wykwity pleśni na ścianach, zacznij działać od razu, by się nie powiększały. Możesz w tym celu wykorzystać domowy środek na grzyba, który przygotujesz za pomocą jednego produktu z apteki. Mowa oczywiście o wodzie utlenionej. Zmieszają ją ze zwykłą wodą w proporcjach 1:1 i nałóż na ścianę. Pozostaw tak preparat na kilka godzin, a następnie zmyj go ściereczką nasączoną ciepłą wodą. W ten sposób pozbędziesz się nieestetycznego nalotu i zadziałasz bakteriobójczo.

Więcej o: