Wozisz to w aucie? Uważaj podczas kontroli. Grozi ci mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego

W aucie zawsze powinno znajdować się kilka przedmiotów tj. trójkąt ostrzegawczy czy sprawna gaśnica. Mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz listy obowiązkowego wyposażenia pojazdu, istnieje także zbiór rzeczy zakazanych. Dowiedz się, czego nie możesz przewozić w samochodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy kierowca powinien znać listę przedmiotów, które obowiązkowo muszą znaleźć się w samochodzie. Rzadko kiedy wiemy natomiast, czego nie można przewozić. Jakie rzeczy nigdy nie powinny znaleźć się w aucie?

Zobacz wideo Zmienia się świat motoryzacji, zmienia się podróżowanie - pojechaliśmy elektrykiem na Bornholm

Nigdy nie przewoź tych przedmiotów w samochodzie. Możesz dostać spory mandat

Samochody, a zwłaszcza przestronne kombi, często są wykorzystywane do przewożenia sporej ilości przedmiotów. Jak się okazuje, niektóre rzeczy nigdy nie powinny znaleźć się wewnątrz pojazdu. Jeśli zdecydujesz się je przetransportować, nie tylko złamiesz prawo, ale i narazisz swoje życie lub zdrowie

Według przepisów w środku samochodu nie powinno się przewozić ostrych i szpiczastych przedmiotów. Narażają one bezpieczeństwo pasażerów. Według art. 66-67 Kodeksu Ruchu Drogowego za niebezpieczne uznaje się wszystkie rzeczy o ostrych końcach lub ostrzach, jak np. siekiery. Do tej listy zaliczają się także kije bejsbolowe. Przedmioty, które są w stanie stanowić niebezpieczeństwo na drodze, nie mogą znajdować się zarówno w środku pojazdu, jak i w bagażniku, czy pod maską. Złamanie tego przepisu może zakończyć się mandatem. W zależności od skali złamania przepisu w niektórych przypadkach funkcjonariusze mają także prawo zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy.

Za te urządzenia sporo zapłacisz. Lepiej nie wieź ich w aucie

Spory mandat możesz otrzymać także za wszelkiego rodzaju "antyradary". Takie urządzenia przechwytują sygnał z policyjnych radarów i zakłócają działania sprzętu kontrolno-pomiarowego. Można je przewozić tylko wtedy, gdy są wyłączone i zapakowane. W trosce o środowisko zabronione jest też wożenie w samochodzie elementów szkodliwych dla natury. Dodatkowo pojazd nie może emitować zbyt dużej ilości spalin. Kierowca, który poruszając się samochodem, stwarza niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 300 zł.

Więcej o: