Jak pozbyć się szerszeni? Zrób jedną rzecz. Natrętne owady będą omijać twój dom szerokim łukiem

Szerszenie są nie tylko uciążliwe, ale potrafią być także niebezpieczne dla człowieka. Z tego powodu, warto się zabezpieczyć przed ich pojawieniem. Dobrze jest także wiedzieć, co zrobić, jeśli założą gniazdo blisko naszego domu. Jak pozbyć się szerszeni? Poznaj niezawodny sposób na usunięcie owadów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce możemy spotkać tylko jeden gatunek szerszeni - szerszenie europejskie. Ich użądlenie jest niezwykle bolesne i potrafi nieść duże zagrożenie dla osób uczulonych na jad. Najczęściej budują gniazda blisko zalesionych terenów, jednak mogą się pojawić również w pobliżu domu. Jak się ich pozbyć?

Zobacz wideo Największy gatunek szerszenia na świecie pojawił się w USA

Zabezpiecz się przed szerszeniami. Owady nie cierpią tych zapachów

Użądlenia szerszenia mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla osób z alergią, małych dzieci i starszych osób. Dla zdrowych dorosłych nie stanowią wielkiego zagrożenia. Wywołują jednak silny ból i opuchliznę. Pierwszym krokiem do ich zminimalizowania jest usunięcie żądła i schłodzenia miejsca, w którym się znajdowało. Jeśli ból stale narasta, bądź odczuwasz inne dolegliwości, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Zapach niektórych roślin jest bardzo nieprzyjemny dla szerszeni. Aby zniechęcić je przed budowaniem gniazd w pobliżu domu, warto zasadzić je na swojej posesji. Gatunki takie jak mięta, cytryna, bazylia, czy tymianek to skuteczne naturalne straszaki. Owady przepłoszy również woń majeranku, piołunu oraz wrotyczu. Niektóre z tych roślin warto także uprawiać w domu. W ten sposób upewnisz się, że szerszenie nie dostaną się do środka. 

Jak pozbyć się szerszeni? Prosta pułapka rozwiąże problem

Co zrobić jeśli w twojej okolicy pojawiło się gniazdo szerszeni? Najprostszym domowym sposobem na pozbycie się owadów, jest banalna pułapka. Do jej skonstruowania potrzebujesz słoika lub butelki i słodkiego napoju bądź miodu. Wlej płyn do pojemnika, a następnie ustaw go w dobrze widocznym miejscu. Pamiętaj, aby pułapka znajdowała się poza zasięgiem dzieci. Zwabione słodkim zapachem owady przykleją się lub utopią w przygotowanym przez ciebie wabiku. Jeśli to nie rozwiąże problemu, a szerszenie stwarzają realne zagrożenie dla życia lub zdrowia, skontaktuj się ze strażą pożarną i poproś o pomoc.

Więcej o: