Pilates - ćwiczenia dla każdego! Sprawdź, jak mogą Ci pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki

Pilates - ćwiczenia, które łączą w sobie różne elementy ćwiczeń izometrycznych, z zakresu jogi, ćwiczeń wzmacniających, ale też rozciągających i wiele innych. Dobre są dla sportowców, ale nie tylko!

Pilates — ćwiczenia stworzone w XX wieku, które nie tracą na popularności z biegiem lat

Pilates — ćwiczenia wymyślone przez fizjoterapeutę pochodzenia niemieckiego Josefa Humbertusa Pilatesa. Celem takich treningów miało być uelastycznienie oraz rozciągnięcie mięśni i tak też jest do dziś, choć nie tylko. Jest to zestaw ćwiczeń będący połączeniem różnych technik np. jogi czy ćwiczeń izometrycznych. Pilates przez lata bardzo się rozwijał i zyskiwał na popularności, a obecnie dostępny jest w większości szkół fitness i na niektórych siłowniach. Jest to genialne wsparcie dla osób trenujących różne sporty, ale nie tylko. Jest to zestaw ćwiczeń, który ma na celu wspomóc powrót do odpowiedniej kondycji fizycznej i sprawności, więc może go uprawiać każdy.

Ćwiczenia pilates — na czym polegają?

System ćwiczeń opracowany przez Pilatesa został stworzony przez niego głównie ze względu na to, że sam potrzebował rehabilitacji. Cierpiał on bowiem na krzywicę i potrzebował odpowiednio wzmocnić swój szkielet mięśniowy. Ćwiczenia opracowane przez niego w praktyce wykorzystywane były na początku głównie przez baletnice, które narażone są na liczne kontuzje. Następnie zainteresowanie powędrowało również do klubów fitness i od tego czasu właśnie jest to jedna z bardziej popularnych technik, która cieszy się zainteresowaniem w klubach sportowych. Wybierając się na takie zajęcia, trzeba mieć na uwadze, że nie należą one do szczególnie dynamicznych, ale też i nie o to w nich chodzi. Korzystać z powodzeniem mogą z tych zajęć osoby, które posiadają przeciwskazania do uprawiania innych aktywności fizycznych, np. kobiety ciężarne czy osoby po różnego rodzaju urazach. Podczas ćwiczenia pilates należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładność wykonywanych ćwiczeń, bo tylko takie mogą przynieść pożądane efekty. Nie liczy się więc tutaj szybkość, a precyzja.

Pilates jest to system ćwiczeń, który wzmacnia wszystkie partie mięśni.Pilates jest to system ćwiczeń, który wzmacnia wszystkie partie mięśni. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Jakie efekty daje ćwiczenie pilates?

Jak przy każdego rodzaju treningu, tak i tutaj liczy się systematyczność i regularność ćwiczeń. Zajęcia pilates dają przede wszystkim efekty związane z poprawą kondycji i sprawności, ale pomagają też na zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak również wzmocnienie mięśni, czy też poprawę ich elastyczności. Ten rodzaj aktywności fizycznej bardzo dobrze relaksuje i wycisza. Powoduje to, że mniej odczuwamy stres, a wypoczęty organizm lepiej się regeneruje.

Zobacz wideo Zofia Zborowska ćwiczy pilates

Pilates — ćwiczenia dla początkujących czy tylko dla zaawansowanych?

Jest niewiele rodzajów aktywności fizycznej, które nadają się dla każdego, takich jak w przypadku pilates. Ćwiczenia dla początkujących są więc często wersją tych samych ćwiczeń dla zaawansowanych tylko w lżejszej wersji. Na tego rodzaju treningi mogą przychodzić również osoby, które nie mają doświadczenia z aktywnością fizyczną, a chcą poprawić sprawność i elastyczność swojego organizmu. Wystarczy więc, by naszym celem było wzmocnienie mięśni kręgosłupa, pośladków, brzucha, pozbycie się cellulitu, a wtedy ćwiczenia pilates są idealnym rozwiązaniem.

Pilates — ćwiczenia na brzuch jako przykładowy zestaw treningowy

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju trening wybierzemy, czy będzie to fitness, czy pilates, ćwiczenia na brzuch to nie jedyna rzecz, którą należy wykonywać, by mieć ładnie wyrzeźbioną tę część ciała. Tymczasem jednak kilka przykładowych ćwiczeń, które każdy może wykonać w domu. Pamiętać jednak należy, że liczy się dokładność, a nie szybkość ich wykonywania:

  1. Położyć się na ziemi, a ręce wyciągnąć wzdłuż ciała, lędźwie wciśnięte w podłogę. Powoli unieść jedną nogę pod kątem 90° z obciągniętymi do góry palcami. Następnie rysować na suficie małe okręgi pamiętając, by ruch wychodził z miednicy, a jednocześnie nie odklejał pleców od podłogi. Po wykonaniu kilku kółek ćwiczenie należy powtórzyć na drugą nogę
  2. Przyjmij pozycję deski, przy której bardzo ważne jest, by mieć mocny, napięty brzuch i podwiniętą miednicę. Następnie należy skręcać tułów z wdechem w ten sposób, jakby się chciało kością biodrową dotknąć podłogi, a następnie powrót do pozycji wyjściowej z wydechem. Ruch ten wykonujemy naprzemiennie na każde biodro
  3. Klęk podparty na kolanach i dłoniach — naprzemiennie na skos przyciągać do siebie prawy łokieć i lewe kolano, a następnie wyprostować przed siebie te dwie kończyny. Powtórzyć kilka razy na jedną stronę i analogicznie wykonać to samo na drugą stronę.

Pilates — co to za ćwiczenia?

Jak widać, są to bardzo wszechstronne rodzaje ćwiczeń, które mają za zadanie przywrócić nam sprawność i wzmocnić nasze ciało. Dostosować z łatwością może do siebie każdy, jak i do swojego poziomu zaawansowania. Są to ćwiczenia przeznaczone w zasadzie dla każdego, choć i tu jest kilka ograniczeń. Dotyczą one głównie osób z chorobami przewlekłymi, przepukliną czy świeżymi złamaniami. Jednak warto wcześniej zapytać lekarza, bo może mimo wszystko można pozwolić sobie na taką aktywność fizyczną. Co to za ćwiczenia można się z łatwością przekonać osobiście, udając się na tego rodzaju trening do klubu fitness lub innego sportowego. Jeśli planujesz zacząć przygodę z aktywnością fizyczną, to jest to dobry pomysł na początek.

Zobacz też: Pilates. Co to jest pilates? Jakie efekty przynosi regularny pilates? Czy pilates można ćwiczyć w ciąży?

Więcej o: