Ten "relikt PRL-u" jest dzisiaj warty fortunę. Sprawdź, czy nie masz go wśród starych dokumentów

Każdy, kto pamięta czasy PRL-u, z pewnością wie, czym jest książeczka mieszkaniowa. Choć mogłoby się wydawać, że dzisiaj dokument nie jest nic wart, w rzeczywistości może przynieść naprawdę spore zyski. Sprawdź, czy nadal nie masz go w domu i dowiedz się, jak na nim zarobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje portal interia.pl blisko milion Polaków nadal przechowuje stare dokumenty z czasów PRL-u. Niektóre z nich mogą okazać się dziś niezwykle cenne. Jednym z najbardziej wartościowych jest książeczka mieszkaniowa.

Zobacz wideo Kwaśniewski o stanie wojennym: Rozumiem decyzję Jaruzelskiego. Z domu wyniosłem absolutny brak zaufania do Rosji

Czym jest książeczka mieszkaniowa? Kiedyś odgrywała ważną rolę

W czasach PRL-u książeczka mieszkaniowa była naprawdę ważnym dokumentem. Służyła do gromadzenia oszczędności. Ilość uzbieranych środków była w niej zapisywana i potwierdzana przez szereg pieczątek oraz podpisów urzędników. Zebrane pieniądze miały posłużyć właścicielom książeczki do późniejszego zakupu nieruchomości. Najpopularniejszy dokument tego typu wydawany był przez PKO Bank Polski. Wyróżniał się charakterystycznym zielonym kolorem stron oraz bordową okładką. Niestety, hiperinflacja miała wpływ na ogromny spadek wartości zaoszczędzonych aktywów. Nie oznacza to jednak, że dziś te dokumenty nie są nic warte. Wręcz przeciwnie.

 

Dzięki szeregowi zmian w przepisach książeczki mieszkaniowe odzyskały wartość. Co więcej, nadal można je spieniężyć. Oprócz tego posiadaczom dokumentu przysługuje także premia gwarancyjna. Kwota dodatku wyliczana jest na podstawie ceny metra kwadratowego w budownictwie mieszkalnym. Wskaźnik, który należy użyć do obliczenia tej stawki, jest podawany co kwartał przez Główny Urząd Skarbowy.

Jak spieniężyć książeczkę gwarancyjną? Wszystko zależy od daty założenia dokumentu

Przez lata przepisy dotyczące korzystania z książeczek mieszkaniowych uległy gruntownym zmianom. Mimo to do dziś możemy spieniężyć zebrane na nich środki. Co więcej, w wielu przypadkach przysługuje nam prawo do premii gwarancyjnej. Zanim jednak wypłacimy pieniądze, należy spełnić kilka warunków.  Główną rolę odgrywa data założenia dokumentu. Premia gwarancyjna obowiązuje wyłącznie książeczki utworzone przed 24 października 1990 roku. Osoby, które posiadają tego typu zaświadczenie pochodzące z późniejszych lat, otrzymają jedynie wkład początkowy i nagromadzone odsetki. Aby otrzymać bonus, należy najpierw zarejestrować książeczkę w banku, a następnie zastosować się do wyznaczonego tam terminu wypłaty.

Na co możemy przeznaczyć środki zebrane na książeczce mieszkaniowej? Jak sama nazwa wskazuje, wydatki muszą być związane z nabyciem lub remontem nieruchomości. Kwotę otrzymaną ze spieniężenia dokumentu można użyć do:

  • kupna mieszkania,
  • budowy domu,
  • wkładu własnego pod kredyt hipoteczny,
  • spłatę kredytu spółdzielczego,
  • wkład na fundusz remontowy,
  • remont nieruchomości,
  • partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.
Więcej o: