Za porcelanę z PRL-u kolekcjonerzy zapłacą nawet 5 tys. zł. Sprawdź, czy nie masz jej w piwnicy

Porcelana z okresu PRL-u cieszy się coraz większą popularnością. Z tego powodu za niektóre serwisy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić naprawdę wiele. Sprawdź, czy nie masz w domu pożądanego zestawu, gdyż niektórzy mogą wycenić go nawet na kilka tysięcy złotych.

Moda na dekoracje, meble i przedmioty codziennego użytku z czasów PRL-u zdecydowanie wraca. Świadczą o tym wysokie ceny, jakie osiągają na licznych aukcjach internetowych oraz olbrzymie zainteresowanie kolekcjonerów. Szczególną popularnością cieszy się porcelana z tego okresu. Sprawdź, czy nie masz podobnej, gdyż może być warta naprawdę sporo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Masz porcelaną z czasów PRL-u? Być może jest warta krocie

Porcelana z czasów PRL-u cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W tym okresie produkowało ją wiele fabryk, a największe z nich mieściły się w Chodzieży, Ćmielowie, Łubianie i Wałbrzychu. Dziś rozpiętość cen, jaką przyjdzie nam za nią zapłacić, jest naprawdę ogromna. Zestawy zaczynają się już od kilkudziesięciu, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Od czego to zależy?

Od czego zależy cena porcelany z okresu PRL-u? Istotnych jest kilka kwestii

Cena porcelany z okresu PRL-u zależy oczywiście od stanu, w jakim się znajduje oraz tego, czy w danym serwisie nie brakuje żadnego elementu. Kolejną kwestią jest jej wyjątkowość i rzadkość, gdyż wiele kompletów było produkowanych w bardzo ograniczonej ilości, co oczywiście przekłada się na dzisiejszą wartość. Nie można także pominąć wartości sentymentalnej, związanej ze wspomnieniami z tego okresu, oraz faktem, że zestawy często są po prostu piękne, z charakterystycznymi, oryginalnymi wzorami i zdobieniami, których próżno szukać w sklepach. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby taki posiadać.

Ile warta jest porcelana z czasów PRL-u? Kwoty na aukcjach robią wrażenie

Na popularnych serwisach aukcyjnych, jak np. Allegro czy OLX, wśród najdroższych, a przy tym najbardziej pożądanych serwisów znajdziemy m.in. te związane z okresem socrealizmu, czyli z wizerunkami robotników i różnych symboli pracy. Popularna jest także porcelana z postaciami historycznymi, krajobrazami czy miastami, nie brakuje także chętnych na motywy kwiatowe. Z tego powodu ceny za serwis obiadowo-kawowy potrafią przekroczyć nawet 5 tys. zł, o ile jest kompletny i w dobrym stanie. Zestawy do samej kawy, tj. filiżanki, spodki, cukiernica, dzbanuszek na mleko oraz czajnik zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą nawet na 500-600 zł, natomiast za sam serwis stołowy niekiedy przyjdzie zapłacić nawet ponad 1 tys. zł. 

Więcej o: