Jak czyścić płytę indukcyjną, aby jej nie porysować? Posmaruj tą pastą i zostaw na 30 minut

Wydajne, łatwe w użyciu i eleganckie. Właśnie dlatego, płyty indukcyjne stały się tak popularne. Jeśli chodzi o ich czyszczenie, znalezienie najlepszej metody może być trudne, gdyż wymagają one nieco uwagi, aby utrzymać je w idealnym stanie. Oto skuteczne rozwiązanie za kilka złotych.

Płyty indukcyjne składają się z gładkiej płyty ceramicznej z cewkami indukcyjnymi pod spodem. Kiedy naczynie do gotowania lub rondelek wykonany z materiału magnetycznego zostanie umieszczony na wierzchu, przenosi on energię do tego metalu, co powoduje szybkie nagrzewanie się naczynia. Płyta indukcyjna również ochładza się znacznie szybciej niż tradycyjna płyta grzejna, więc powinno być mniej bałaganu przypalonego jedzenia, z którym trzeba się później uporać.

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czyścić płytę indukcyjną? Rób to przy codziennym użytkowaniu

Czysta płyta indukcyjna będzie znacznie bardziej wydajna niż brudna, skuteczniej przenosząc ciepło z ceramicznego blatu do rondla. Niestety, ale mogą być one podatne na zadrapania, dlatego każda stosowana technika czyszczenia powinna być możliwie delikatna. Jeśli szklany blat zostanie porysowany, jedzenie może osadzić się w zadrapaniach, a także uszkodzić szkło i potencjalnie spowodować pęknięcia. Kluczem do utrzymania płyty indukcyjnej w czystości jest reagowanie na wszelkie rozlane płyny w momencie ich wystąpienia i natychmiastowe ich wycieranie. Użyj do tego wilgotnej i miękkiej ściereczki np. z mikrofibry lub gąbki, upewniając się, że nie ma na ich powierzchni np. piasku czy soli, które mogłyby, porysować powierzchnię. Możesz sięgnąć, również po naturalny środek odtłuszczający. Spróbuj skropić szmatkę białym octem, który po wypolerowaniu nada powierzchni dodatkowy blask i połysk.

Czyszczenie płyty indukcyjnej. Pozbądź się uporczywych plam bez obaw o uszkodzenie

Podczas gdy ciepła woda na miękkiej ściereczce jest odpowiednia do codziennego czyszczenia, do uporczywych plam lub przypalonego jedzenia, potrzebne będzie coś mocniejszego. Aby uzyskać skuteczne domowe rozwiązanie, skorzystanie z pomocy octu i proszku do pieczenia z szafki kuchennej.

  1. Upewnij się, że płyta jest wyłączona i całkowicie ostygła.
  2. Połącz proszek do pieczenia z białym octem w małej misce, aby utworzyć pastę. 
  3. Zalej roztworem płytę grzewczą i pozostaw na około 30 do 45 minut. 
  4. Użyj ciepłej, wilgotnej ściereczki z mikrofibry nasączonej mydłem, aby zetrzeć pastę czyszczącą. 
  5. Osusz płytę za pomocą ręczników papierowych. 
  6. Po wyczyszczeniu użyj drugiej ściereczki z mikrofibry zwilżonej odrobiną białego octu. 
  7. Wypoleruj płytę do sucha, aby nadać jej połysk.

Unikaj stosowania akcesoriów, które mają twardą, ostrą bądź szorstką powierzchnię. Zrezygnuj z metalowych druciaków, zmywaków pokrytych srebrną lub złotą powłoką, myjek wykonanych z twardego tworzywa czy chropowatej strony gąbki.

Więcej o: