Kiedy sadzić maliny? Wybierz ten termin, a następnego lata zbierzesz kosze owoców

Kiedy sadzić maliny, żeby pięknie wyrosły? Wiele zależy od odmiany rośliny, jednak jeden z najlepszych terminów na rozpoczęcie uprawy już się zbliża. Skorzystaj z tych porad i ciesz się bujnymi plonami przez następne lata.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Maliny są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Z tego powodu wiele osób decyduje się zasadzić je w swoim ogrodzie. Zanim jednak chwycisz za łopatkę i sadzonki, warto dowiedzieć się, jaki jest najlepszy termin na rozpoczęcie uprawy.

Zobacz wideo Zwalczają gorączkę, biegunkę i są pyszne! Trwa sezon na maliny

Jak przygotować ziemię pod uprawę malin? Pamiętaj o tych zasadach

Na grządce przygotowanej pod uprawę malin wykop dołki. Każdy z nich powinien mieć co najmniej 25 cm głębokości i 60 cm szerokości. Przed zasadzeniem roślin warto odpowiednio nawieźć grunt. Pomoże ci w tym domowy środek za grosze. Jedyne czego potrzebujesz to obierki po ziemniakach. Zalej skórki gorącą wodą i odstaw na kilka dni. Po tym czasie wlej go do dziurek, a od razu wzbogacisz ziemię w wiele składników odżywczych i minerałów.

Podobny efekt zapewni nawóz z łupin cebuli. Przygotuj 10 litrów wody i wrzuć do niej 50 gramów obierków. Naczynie przykryj szmatką. Co kilka dni przemieszaj preparat. Środek będzie gotowy po około 14 dniach. Rozlej go na ziemię, w której planujesz zasadzić maliny. Dzięki temu krzaczki już na starcie otrzymają sporą dawkę dobrych składników.

Kiedy sadzić maliny? Najlepszy termin jest już za rogiem

Choć niektóre odmiany krzewów można sadzić także na wiosnę, zdecydowanie najlepszym terminem na uprawę malin jest jesień. Rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym najlepiej przyjmą się na przełomie października i listopada. W przypadku sadzonek w doniczkach dobrze jest wkopać je w ziemię już we wrześniu. Dzięki temu rozwiną się wystarczająco dobrze, aby przetrwać zimowe mrozy.

Pamiętaj, aby przed zasadzeniem skrócić korzenie rośliny do długości 20 cm, a pędy do maksymalnie 30 cm. Zachowaj około półmetrowy odstęp pomiędzy każdą z sadzonek. Rośliny podeprzyj tyczką, aby szybciej wyrosły i nie opadały. Jakie odmiany malin najlepiej sadzić jesienią? Są to m.in.:

  • Polka,
  • Poranna Rosa,
  • Polana,
  • Polesie
  • Pokusa.
Więcej o: