Kolor samolotów nie jest wynikiem żadnej prawnej regulacji, a mimo to większość z nich jest białej lub jasnej barwy. Dlaczego? Odpowiedź może cię zaskoczyć.
Samoloty najczęściej mają białą albo jasną barwę, a odróżniają się logiem przewoźnika. Dlaczego tak jest? Otóż okazuje się, że kolor ma ogromne znaczenie. Biel odbija światło słoneczne, a także ułatwia namierzenie ewentualnych uszkodzeń, czy pęknięć, więc osoby odpowiedzialne za kwestie techniczne są w stanie szybciej wyłapać nieprawidłowości, czy wyciek oleju. Dodatkowo biały lub jasny kolor zapobiega nagrzewaniu się samolotu, dzięki czemu we wnętrzu łatwiej utrzymać temperaturę odpowiednią dla pasażerów i zmniejsza ryzyko uszkodzeń, jakie mogą spowodować promienie słoneczne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Biały kolor samolotów jest również uwarunkowany przez względy ekonomiczne, ale wcale nie chodzi o to, że pomalowanie kadłuba jasnymi kolorami jest tańsze. Jedna linia lotnicza jest kojarzona z różem, a inna z niebiesko-żółtymi kolorami. Jednak nadal większość z przewoźników trzyma się bieli i dodaje charakterystyczne akcenty kojarzące się właśnie z ich firmą, dzięki czemu pasażerowie są przyzwyczajeni do określonych barw. Warto wspomnieć, że podczas sprzedaży samolotu, znacznie łatwiej zmienić logo i pojedyncze akcenty niż przemalowywać cały pojazd na inny kolor.