Dlaczego samoloty zazwyczaj są białe? Powodów jest kilka i mogą cię zaskoczyć

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego wszystkie samoloty są białe? To nie przypadek. Okazuje się, że kolor samolotu ma ogromne znaczenie i nie bez powodu zazwyczaj są utrzymane w jasnych barwach.

Kolor samolotów nie jest wynikiem żadnej prawnej regulacji, a mimo to większość z nich jest białej lub jasnej barwy. Dlaczego? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Zobacz wideo Karolina Gilon nie została wpuszczona do samolotu

Dlaczego samoloty zazwyczaj są białe? Odpowiedź jest zaskakująca

Samoloty najczęściej mają białą albo jasną barwę, a odróżniają się logiem przewoźnika. Dlaczego tak jest? Otóż okazuje się, że kolor ma ogromne znaczenie. Biel odbija światło słoneczne, a także ułatwia namierzenie ewentualnych uszkodzeń, czy pęknięć, więc osoby odpowiedzialne za kwestie techniczne są w stanie szybciej wyłapać nieprawidłowości, czy wyciek oleju. Dodatkowo biały lub jasny kolor zapobiega nagrzewaniu się samolotu, dzięki czemu we wnętrzu łatwiej utrzymać temperaturę odpowiednią dla pasażerów i zmniejsza ryzyko uszkodzeń, jakie mogą spowodować promienie słoneczne. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Samoloty różni logo przewoźnika. Biały kolor jest stosowany ze względów ekonomicznych

Biały kolor samolotów jest również uwarunkowany przez względy ekonomiczne, ale wcale nie chodzi o to, że pomalowanie kadłuba jasnymi kolorami jest tańsze. Jedna linia lotnicza jest kojarzona z różem, a inna z niebiesko-żółtymi kolorami. Jednak nadal większość z przewoźników trzyma się bieli i dodaje charakterystyczne akcenty kojarzące się właśnie z ich firmą, dzięki czemu pasażerowie są przyzwyczajeni do określonych barw. Warto wspomnieć, że podczas sprzedaży samolotu, znacznie łatwiej zmienić logo i pojedyncze akcenty niż przemalowywać cały pojazd na inny kolor. 

Więcej o: