Zerwij po deszczu i rozłóż między grządkami. Ślimaki czmychną z ogrodu czym prędzej

Ślimaki to pożyteczne stworzonka, jednak ich obecność na grządkach czy rabatach była niezwykle kłopotliwa. Wszystko ze względu na ich niepohamowaną żarłoczność, która zrujnuje niejedną roślinę. Jak zniechęcić je do pojawienia się w ogrodzie w naturalny sposób?

Ślimaki, które latem często opanowują przydomowe ogrody, bywają prawdziwym utrapieniem. Mimo niewielkich rozmiarów mają olbrzymi apetyt i błyskawicznie potrafią dokonać znacznych zniszczeń na skrzętnie pielęgnowanych grządkach. Jak się ich pozbyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Zauważyłaś ślimaki w twoim ogrodzie? Te bez muszli mogą narobić sporo szkód

Ślimaki to pożyteczne istoty, jednak ich niepohamowany apetyt na pyszne rośliny w twoim ogrodzie z pewnością nie sprawia, że pałasz do nich sympatią. Niemniej jednak rozkładają materię organiczną i stanowią pokarm dla niektórych gatunków ptaków, dlatego lepiej ich nie zabijać, a co najwyżej zniechęcać i przeganiać z grządek. Pamiętaj również, że dla roślin niebezpieczne są zwłaszcza te bez muszli. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś z nimi problemu, w ciągu jednej nocy lub po deszczu może pojawić się ich tak wiele, że błyskawicznie zrujnują uprawy, dlatego najlepiej już zawczasu się przed nimi uchronić. Jak więc rozprawić się z niechcianymi gośćmi w ogrodzie nie robiąc im przy tym krzywdy?

Jak poradzić sobie ze ślimakami w ogrodzie? Zasadź te rośliny

Jeśli chcesz uchronić swój ogród przed inwazją ślimaków w naturalny i bezpieczny sposób, zasadź w nim rośliny, które je odstraszą. Zyskasz nie tylko ciekawą i ładną dekorację, ale również skuteczną barierę przeciw mięczakom. Na jakie rośliny warto postawić? Wybierz:

  • wilczomlecz mirtowaty,
  • lawendę wąskolistną,
  • nasturcję,
  • szałwię,
  • majeranek,
  • płomyk wiechowaty,
  • czosnek,
  • cebulę,
  • wiesiołek krzewiasty,
  • rozchodnik.

Zerwij i rozłóż w ogrodzie przed deszczem. Żaden ślimak się w nim nie pojawi

To jednak nie wszystkie rośliny, które możesz wykorzystać w walce ze ślimakami. Sprawdzi się również narecznica samcza, czyli odmiana zielonej paproci, która naturalnie rośnie w lasach, parkach czy ogrodach. Nie musisz jej sadzić, wystarczy, że przed deszczem zerwiesz, a następnie rozłożysz jej liście pomiędzy grządkami i rabatami, a żaden ślimak się nie przeciśnie. Uważaj jednak, gdyż jest trująca także dla ludzi, dlatego nie dotykaj jej bez rękawiczek i zachowaj ostrożność.

Więcej o: