Dobre wieści dla rodziców. Nie tylko 300 plus. Jak otrzymać dodatek szkolny?

Wielu rodziców, których pociechy są w wieku szkolnym, korzysta z tzw. 300 plus, czyli pieniędzy na wyprawkę szkolną. Nie wszyscy wiedzą jednak, że są jeszcze inne formy wsparcia, po które można sięgnąć. Na przykład dodatek szkolny. Jak go otrzymać?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek szkolny to świadczenie przysługujące dziecku raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego. Wynosi 100 zł. Jak ubiegać się o otrzymanie świadczenia?

Zobacz wideo 800+ to szkodliwe rozdawnictwo pieniędzy? Hennig-Kloska: Tak

Dodatek szkolny. Kto może skorzystać ze świadczenia?

O dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się rodzice dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Istotnym faktem jest jednak to, by dzieci pochodziły z rodzin pobierających zasiłek rodzinny. - Jeśli dziecko się uczy, świadczenie może być pobierane jeszcze przez kolejne 3 lata, do 21 roku życia - informuje Interia. Granice wieku zmieniają się jednak w momencie, gdy dziecko posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Wówczas dodatek szkolny można pobierać do 24. roku życia. 

Jak ubiegać się o przyznanie świadczenia?

Mimo że początkowo różnice mogą wydawać się niewielkie, dodatek szkolny różni się od świadczenia "Dobry start" tym, że jest on przyznawany już w momencie przygotowania przedszkolnego, w "zerówce", a nie w chwili rozpoczęcia nauki szkolnej. Jak ubiegać się o otrzymanie takiego świadczenia? Przede wszystkim dodatek szkolny można otrzymać tylko pod warunkiem że danej rodzinie wypłacany jest już zasiłek rodzinny. Świadczenie to jest bowiem formą wsparcia, a nie funkcjonuje samodzielnie.

- Chcąc zatem skorzystać z dodatku szkolnego, należy najpierw złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. O wypłatę tego dodatku rodzic powinien ubiegać się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny - informuje Interia. Wzory wniosków można odebrać w urzędach gminy lub pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem portalu Emp@tia. Dokumenty o przyznanie do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego należy złożyć do 31 października 2023 roku.

Więcej o: