Jak zadbać o monsterę? Pamiętaj o kilku trikach, a jej piękne liście zawstydzą inne kwiaty

Monstera to jedna z najpopularniejszych zielonych ozdób w naszych domach. Roślina nie jest zbyt wymagająca, nie oznacza to jednak, że nie należy znać prostych zasad jej pielęgnacji. Posłuchaj się prostych rad, a bujnie wyrośnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zadbać o monsterę? Pielęgnacja rośliny nie jest zbyt skomplikowana, jednak warto do niej włączyć kilka przydatnych trików. Dzięki nim kwiat uniknie chorób grzybiczych i bujnie wyrośnie. O czym musisz pamiętać?

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Pielęgnacja monstery. Pamiętaj o tych zasadach, a pięknie wyrośnie

Przy pielęgnacji monstery należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to roślina tropikalna. Z tego powodu nie znosi przeciągów i niskich temperatur. Jeśli nie chcesz, żeby zmarniała, najlepiej trzymaj ją w pomieszczeniu, w którym latem panuje temperatura około 20°C, a zimą 13°C. Ponadto monstera fatalnie reaguje na przelanie. Kwiat lepiej lekko przesuszyć, niż dostarczyć mu za dużo wody. Jeśli ziemia, w której ją zasadziłaś, jest zbyt wilgotna, liście rośliny zaczną żółknąć, a korzenie gnić.  

Roślina potrzebuje dobrze naświetlonego stanowiska, jednak słabo znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Sprawiają one, że na liściach monstery pojawiają się plamy i przypalenia. Z tego powodu najlepiej ustawić ją na parapecie oka wychodzącego na wschód.

Ochroń monsterę przed szkodnikami. Przygotuj naturalny preparat

Aby zadbać o zdrowie monstery, warto zabezpieczyć ją przed pojawieniem się szkodników. Roślinę najczęściej atakują wełnowce - drobne owady o charakterystycznych białych łuskach, przypominające kulki wełny. Jak ochronić kwiat przed żerowaniem insektów? Pomoże ci w tym domowy środek.

Jak przygotować preparat przeciwko szkodnikom? Potrzebujesz jedynie 3 składników. Połącz 250 ml wody z 5 ml oleju rzepakowego. Następnie dodaj do tej mieszanki kilka kropel płynu do mycia naczyń. Całość przelej do butelki ze spryskiwaczem. Rozprowadź środek na liściach i łodydze rośliny. Na sam koniec, dla wzmocnienia ochrony, przetrzyj liście monstery wacikiem nasączonym szarym mydłem.

Więcej o: