Sanepid skontrolował domy pogrzebowe. Wyniki? Pozostawiają wiele do życzenia

W opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny raporcie o "Stanie Sanitarnym Kraju" opisano nieprawidłowości, do jakich dochodziło w zakładach pogrzebowych. Lista zaniedbań jest długa.

Raport opublikowano 7 sierpnia bieżącego roku i mówi on o stanie na 2022 rok. Inspektorzy podjęli kontrolę 705 z 1410 istniejących i zarejestrowanych firm pogrzebowych. Niestety wnioski z raportu nie napawają optymizmem. W wielu firmach doszło do zaniedbań. 

Zobacz wideo Kryminalni z Lublina weszli do zakładu pogrzebowego. Znaleźli laboratorium wytwarzające mefedron

GIS skontrolował domy pogrzebowe. Doszło do wielu nieprawidłowości

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował raport dotyczący "Stanu Sanitarnego Kraju". GIS wziął pod lupę domy pogrzebowe, a wyniki pozostawiają wiele do życzenia. W skontrolowanych domach pogrzebowych doszło do niemal 30 nieprawidłowości. Z raportu wynika, że w 15 przypadkach inspektorzy odkryli zaniedbania w kwestiach higieniczno-sanitarnych i technicznych, czyli niewłaściwego przechowywania bądź przygotowania zwłok. Zastrzeżenia dotyczyły także urządzeń (np. chłodni) oraz pomieszczeń, w których przebywały zwłoki i gdzie najbliżsi przychodzili, aby pożegnać zmarłych. Kolejne przypadki to zaniedbania w kwestii dezynfekcji karawanów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niepokojące wyniki kontroli GIS. Wątpliwości budzą między innymi sposoby przechowywania odpadów po przygotowaniu zwłok do pogrzebu

Zastrzeżenia inspektorów budziły również kwestie utrzymania sprzętu służącego do ceremonii pogrzebowych oraz ekshumacji. Pracownicy zakładów pogrzebowych nie posiadali środków ochrony indywidualnej oraz w 121 przypadkach nie mieli aktualnych badań lekarskich. Wiele do życzenia pozostawiały także kwestie przechowywania odpadów, które powstały w wyniku przygotowania zwłok do pochówku.

Więcej o: