Takiej kapusty w ogrodzie każdy ci pozazdrości. Ogród ozdobi nawet zimą

Kapusta ozdobna to jedyny gatunek kapusty, który uprawiany jest głównie w celach dekoracyjnych, nie zaś spożywczych. Jej piękne, różnobarwne liście przyciągają spojrzenia, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że zyskuje na popularności. Jak o nią dbać, by zachwycała przez długi czas?

Jeśli marzysz o oryginalnej i wyjątkowej dekoracji roślinnej w ogrodzie, która długo będzie zachwycać barwami, pomyśl o kapuście ozdobnej. Posiada nie tylko piękne i niebanalne liście w kilku kolorach, ale również bardzo ładnie kwitnie. Co więcej, kwiaty pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, tak więc z jej pomocą sprawisz, że ogród będzie kwitnąć niemal cały rok.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie

Piękna ozdoba do jesiennego ogrodu. Jak wygląda kapusta ozdobna?

Kapusta ozdobna wywodzi się z Azji i południowej Europy. Posiada charakterystyczne, gładkie, falowane bądź karbowane liście w zielonym kolorze, które we wrześniu w środku robią się soczyście różowe, fioletowe, czerwone bądź białe. Z tego powodu chętnie jest używana do aranżacji ogrodów w okresie jesiennym. Doskonale komponuje się z chryzantemami czy wrzosami. Co więcej, jej uprawa należy raczej do prostych i przyjemnych. O czym warto pamiętać?

Wysiew i sadzenie kapusty ozdobnej. Na czym polega?

Kapustę ozdobną możesz samodzielnie wysiać do pojemników już w marcu, w ziemi przepuszczalnej, z pH między 5,5 a 6. Ponieważ nasiona kiełkują w ciemności, nie zapomnij ich przykryć wierzchnią warstwą gleby. Oprócz tego zapewnij im odpowiednią temperaturę, najlepiej w okolicy 20 stopni. Przesadzenie do gleby powinno odbyć się pod koniec maja. Jeśli zaś nie chcesz bawić się w wysiew, poczekaj na jesień. Właśnie wtedy kupisz piękne, gotowe sadzonki w doniczkach, które z sukcesem przesadzisz do ogrodu czy na balkon.

Uprawa kapusty ozdobnej jest stosunkowo prosta. O tym pamiętaj

Kapustę ozdobną z rozsady sadź pod koniec maja w miejscu słonecznym i stosunkowo osłoniętym od wiatru w rozstawie co 40 cm. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu i nawożeniu, najlepiej gnojówkami roślinnymi, gdyż bez tego może wybarwić się znacznie słabiej. Choć zazwyczaj jest rośliną jednoroczną, w przypadku łagodnej zimy będzie zdobić twój ogród aż do wiosny. W razie siarczystych mrozów przykryj ją agrowłókniną oraz gałązkami iglaków, a być może jej urodą będziesz cieszyć się także w kolejnym sezonie.

Więcej o: