Jak pozbyć się mrówek z drzew owocowych? Zmieszaj z wodą i spryskaj korę. Więcej ich nie zobaczysz

Mrówki na drzewie owocowym nie są zagrożeniem. Bywają pożyteczne, jednak jeśli pojawi się ich zbyt wiele, mogą być złym sygnałem. Podpowiadamy, dlaczego lepiej przeciwdziałać pojawianiu się mrówek na drzewach.

Posiadacze ogrodów wiedzą, że na owocowych drzewach często pojawiają się mrówki. Ich obecność nie jest dla rośliny szkodliwa, ale wiąże się z innym problemem. Jakim? Sprawdź, dlaczego lepiej unikać mrówek na drzewie i dlaczego mogą być zagrożeniem.

Zobacz wideo Less waste w kuchni. Zamiast wyrzucać - wykorzystaj skórki od owoców w nietypowy sposób

Czy mrówki niszczą drzewka owocowe? Lepiej ich unikać

Mrówki na drzewach owocowych nie stanowią zagrożenia, a nawet można powiedzieć, że są pożyteczne. Nie niszczą drzew ani owoców, a dodatkowo chronią rośliny przed ślimakami, czy gąsienicami. Problem rozpoczyna się, gdy mrówki założą gniazdo na drzewie, a na pniach i łodygach pojawiają się ich setki lub tysiące. Wówczas nasze drzewo staje się narażone na atak mszyc. Dlaczego? Otóż mrówki to ich naturalni sprzymierzeńcy. Chronią mszyce przed atakami innych szkodników, więc mogą się one swobodnie rozwijać. A mszyce na drzewach owocowych mogą siać prawdziwe spustoszenie, dlatego jeśli na drzewie pojawiły się mrówki, lepiej zróbmy wszystko, aby się ich pozbyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak chronić drzewo owocowe przed mrówkami? Wypróbuj domowe triki

Jedną z najskuteczniejszych metod na odstraszenie mrówek jest zastosowanie naturalnych preparatów, które możemy wykonać w domu. Wystarczy, że zmieszamy 5 g sody oczyszczonej i 30 g oleju lnianego, a następnie dodamy mieszankę do litra wody i spryskamy korę. Taki roztwór skutecznie odstraszy mrówki i sprawi, że będą omijać nasze drzewko szerokim łukiem. Innym sposobem jest owinięcie pnia folią na wysokości około 1 metra. Warto zawinąć kilka warstw folii, a następnie posmarować ją smarem mechanicznym, który kupimy w sklepach motoryzacyjnych. Po śliskiej powierzchni mrówki nie będą mogły przedostać się wyżej.

Więcej o: