Kiedy przesadzać róże: jesienią czy wiosną? "Spóźnione" mogą wcale nie zakwitnąć

Założenie ogrodu różanego może wydawać się zniechęcające, szczególnie dla nowych ogrodników. Jednak ich uprawa wcale nie musi być stresującym przedsięwzięciem. Jednym z pytań, które pojawia się co roku, jest: kiedy przesadzać róże. Podpowiadamy, jaki czas jest najlepszy.

Róże to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych uprawianych krzewów kwitnących. Dzięki elegancji, romantyzmowi i nostalgii wplecionej w każdy kwiat, mogą wznieść ogród na nowy poziom. Wiele osób błędnie uważa, że te ponadczasowe kwiaty są trudne w uprawie. W rzeczywistości pielęgnacja zdrowych róż ogrodowych może być bardzo prosta. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, w tym o ich przesadzaniu oraz odpowiednim terminie wykonywania tej czynności.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy można przesadzać róże? Przy wiekowych okazach należy pamiętać o jednym

Warto pamiętać, że im starsza roślina tym jej system korzeniowy jest bardziej rozbudowany i głęboki, więc również w przypadku starszych róż należy traktować ich przesadzanie jako ostateczność. Jeżeli już się na nie zdecydujemy, musimy zachować, szczególną ostrożność, aby jak najmniej uszkodzić ich system korzeniowy. Znacznie lepiej, a przede wszystkim prościej jest kupić "nową" różę niż przesadzać "starą".

Kiedy przesadzać róże – jesienią czy wiosną? Oto najbezpieczniejsza pora

Często krążą pytania dotyczące tego, czy przeszczepiać róże jesienią, czy wiosną. Ponieważ są one wrażliwe na wstrząsy, generalnie zaleca się przenoszenie ich w okresie spoczynku. Najlepszym czasem do przesadzenia róży będzie więc okres po zakończeniu wegetacji, czyli jesień. Zrób to w miesiącach od października aż do pierwszych przymrozków. Przesadzając krzewy róż wiosną, należy poczekać, aż minie zagrożenie mrozem, a gleba będzie, stosunkowo ciepła. Istnieje, jednak duże prawdopodobieństwo, że roślina nie zdąży się zregenerować i nie zakwitnie.

Więcej o: