Skąd biorą się żółte plamy na pomidorach? Brakuje im 1 składnika. Weź z domu i wymieszaj z ziemią

Pomidory to jedne z najchętniej wybieranych roślin do ogródka. Własne smakują najlepiej, ale zdarza się, że mogą się na nich pojawić przebarwienia. Skąd biorą się żółte plamy na owocach i jak zapobiec ich powstawaniu?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Pomidory można zasadzić nie tylko w ogrodzie, lecz także na balkonie albo parapecie. Ich uprawa na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, jednak z przebarwieniami przy szypułkach zmaga się wiele ogrodników. Powodów powstawania żółtych i zielonych piętek może być kilka. Oto najpopularniejsze z nich.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Przebarwienia na pomidorach. Skąd się biorą?

Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień na pomidorach należy niewłaściwe podlewanie, nieprawidłowe przycinanie liści, upały albo obfite deszcze. Żeby owoce nabrały ładnej, czerwonej barwy potrzebują odpowiedniej temperatury. Nie będą dobrze rosły w temperaturze poniżej 15 st. C oraz powyżej 30 st. C. Żółte plamy oznaczają też niedobór potasu, przez co pomidory wolno dojrzewają i nie zmieniają barwy do końca. Roślina potrzebuje wapnia, ale jego nadmiar również może prowadzić do przebarwień. Pamiętaj, żeby nie przelewać pomidorów ani nie doprowadzać do zbyt suchego podłoża. Nie będą wtedy mogły pobierać składników odżywczych z gleby.

Żółte plamy na pomidorach. Zamiast zwalczać, zapobiegaj

Jeśli nie chcesz, żeby na twoich pomidorach pojawiły się plamy, zabezpiecz je przed bezpośrednim słońcem. Nad owocami zostaw kilka liści, które osłonią je przed promieniami słonecznymi. Warto zaopatrzyć się w nawóz bogaty w potas i stosować go raz na 14 dni. Nie musisz kupować specjalnego preparatu, bo równie dobrze sprawdzi się popiół drzewny. Wystarczy posypać nim krzaczki, a już po kilku dniach zauważysz różnicę w wyglądzie. Podobne działanie ma gnojówka z pokrzywy oraz nawóz ze skórek bananów. Oprócz tego obficie podlewaj grządki raz w tygodniu, z pominięciem łodyg i liści. Pamiętaj też o ściółkowaniu i regularnym wyrywaniu chwastów.

Więcej o: