Ksiądz nie zgodził się na chrzest dziecka. Powód oburza. "Może istniały przesłanki"

Rodzice dziecka, które zostało poczęte z in vitro, otrzymali odmowę chrztu od duchownego ze swojej parafii. Niedawno do tej sprawy odniósł się popularny na TikToku ksiądz Piotr Jarosiewicz.

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest jednym z kapłanów aktywnie udzielających się w mediach społecznościowych. Jego konto na TikToku obserwuje już ponad 280 tys. osób, a filmy duchownego zdobyły ponad 8 milionów polubień. Na co dzień ksiądz pełni posługę w diecezji drohiczyńskiej. Jest także autorem kilku książek - "Siedem", "MPJ" oraz "Jesus is cool".

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym?

Czy istnieje przepis zakazujący udzielania chrztów dzieciom z in vitro?

Nie jest tajemnicą, że metoda ta jest mocno krytykowana przez wielu duchownych tego wyznania. "Kościół nie może akceptować i uznać za zwyczajne metod, które prowadzą do tworzenia człowieka, a tym właśnie jest in vitro. Tutaj jednak mała uwaga. Krytyka in vitro nigdy nie może być połączona z krytyką dzieci poczętych dzięki tej metodzie. Kościół w Polsce bardzo mocno zresztą to podkreśla" - podaje katolicki portal aleteia.org.

Czy w Kościele katolickim istnieje przepis zakazujący udzielania chrztów dzieciom z in vitro? Ksiądz Piotr Jarosiewicz udzielił odpowiedzi na to pytanie na jednym ze swoich najnowszych nagrań. - Znajomej ksiądz nie ochrzcił syna, bo jest z in vitro - napisała jedna z widzek duchownego. 

"Nie istnieje żaden kościelny przepis"

Okazuje się, że kapłan, który odmówił udzielenia chrztu, nie miał prawa tego zrobić. - Nie istnieje żaden kościelny przepis mówiący, iż dziecko poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia nie może zostać ochrzczone w wierze katolickiej - powiedział ksiądz Piotr Jarosiewicz. 

Z tego powodu duchowny, który odmówił chrztu, nie miał prawa tego zrobić. Jednak kapłan mógł tak postąpić ze względu na wątpliwości dotyczące postawy rodziców. - Tutaj możemy się ewentualnie odnieść do rodziców, którzy na chrzcie mówią, że wychowają dziecko w wierze katolickiej [...], że sami będą przykładem dla pociechy - stwierdził ksiądz Jarosiewicz. - Może istniały przesłanki sugerujące, że rodzice nie dopełnią tego punktu, bo nie będą chcieli wychowywać dziecka w wierze katolickiej - dodał

Więcej o: