W jakiej temperaturze prać pościel? Nie popełniaj tego błędu! Narażasz swoje zdrowie

Nieregularnie bądź źle prana pościel nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może być również pełna bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o jej czystość. Zwłaszcza że spędzamy w niej znaczną część doby i ma bezpośredni kontakt ze skórą. W jakiej temperaturze prać pościel?

InaczejW trakcie snu nasze ciało się poci, a naskórek łuszczy, dlatego nic dziwnego, że pościel się brudzi. Możemy w niej znaleźć nie tylko okruszki po jedzeniu, czy kurz, ale również roztocza, bakterie i grzyby, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o regularne pranie. Odpowiednio przeprowadzone sprawi, że będzie nie tylko czysta, ale również komfortowa i miękka w dotyku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak często prać pościel? Dla zdrowia i komfortu rób to regularnie

Częstotliwość prania pościeli zależy od kilku czynników. Zazwyczaj wystarczy, jeśli będziemy robić to co dwa tygodnie, choć trzeba mieć na uwadze, że np. latem pocimy się więcej niż zimą. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, kiedy mamy kota, psa lub innego pupila, którego wpuszczamy do łóżka. Wtedy najlepiej zmieniać pościel nawet co tydzień. Choć zwierzęta są z reguły czyste, gubią sporo sierści i z zewnątrz bądź z kuwety mogą przynieść inne zanieczyszczenia. Regularnie prana pościel zminimalizuje ryzyko wystąpienia alergii oraz ewentualnych problemów skórnych bądź oddechowych. Pamiętaj także, że istotna jest nie tylko częstotliwość prania, ale również temperatura, w jakiej się odbywa.

W ilu stopniach prać pościel bawełnianą? Zastosuj się do tej wskazówki, a będzie czysta i pachnąca

Zanim wrzucimy pościel do pralki i nastawimy pranie, bezwzględnie należy zapoznać się z metką, w której znajdziemy zalecenia od producenta. Stosując się do nich możemy mieć pewność, że w trakcie tej czynności w żaden sposób nie zniszczymy materiału. W przypadku pościeli bawełnianej, która najczęściej gości w naszych domach, oraz lnianej, odpowiednia temperatura wynosi 60 stopni. Tyle wystarczy, by usunąć z niej wszelkie roztocza i bakterie, oraz sprawić, że będzie miła i miękka w dotyku. 

W jakiej temperaturze prać pościel z innego materiału? O tym pamiętaj

W przypadku pościeli satynowej bądź z kory pralkę najlepiej nastawić na 40 stopni, choć wcześniej wspomniane 60°C również nie powinno jej zaszkodzić. Inaczej ma się sytuacja z pościelą flanelową, przy której nie należy przekraczać tych 40°C. Piorąc pościel do prania możesz jeszcze dorzucić niewielką ilość płynu zmiękczającego i kilka kropel olejku eterycznego, który sprawi, że będzie obłędnie pachnieć.

Więcej o: