Miała 16 lat, gdy została skazana na dożywocie za zabicie gwałciciela. Rihanna chciała jej uniewinnienia

Jako 16-latka była bita i gwałcona. Została skazana na dożywcie za zastrzelenie mężczyzny, który chciał wykorzystać ją seksualnie. O jej uwolnienie walczyła Rihanna i Kim Kardashian.

Cyntoia Brown urodziła się 29 stycznia w 1988 roku i jako dziecko została oddana do adopcji. Gdy miała 16 lat, poznała 8 lat starszego mężczyznę i uciekła od rodziny zastępczej. Niestety był to błąd, który zaważył na dalszym życiu dziewczyny. 

Zobacz wideo Policjanci z "Archiwum X" doprowadzili do zatrzymania podejrzanego o popełnienie morderstwa sprzed 23 lat.

Uciekła z rodziny zastępczej. Na swojej drodze spotkała nieodpowiedniego mężczyznę

24-latek o pseudonimie "Poderżnięte Gardło" bił ją i gwałcił, a także zmuszał do sprzedawania własnego ciała. Pewnego dnia wysłał Cyntoię do jednego z klientów, Johnnego Mitchella Allena, 43-letniego agenta nieruchomości. Cyntoia wystraszyła się, gdy mężczyzna wyjął broń. Przed sądem wyznała, że czuła się zagrożona i bała się, że Allen ją zastrzeli, dlatego sięgnęła po pistolet jako pierwsza i oddała strzał. Prokuratura nie uwierzyła w jej wersję wydarzeń i uznała, że 16-latka celowo zastrzeliła Allena, aby później okraść jego dom. Sąd uznał ją winną morderstwa pierwszego stopnia i skazał na dożywocie. O przedterminowe zwolnienie mogła starać się dopiero po 51 latach. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Została skazana na dożywocie. Jej historia poruszyła ludzkie serca

Historia Cyntoii poruszyła wiele osób między innymi Rihannę, która zaapelowała, aby nie karać ofiar przemocy seksualnej. Do skazanej zgłosili się prawnicy gotowi pracować nad sprawą pro bono. W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do zmiany prawa. Według nowych przepisów niepełnoletnie osoby nie mogą być skazywane na dożywocie za prostytucję.

 

W świetle zmian prawnych Cyntoia nie powinna trafić do więzienia, ponieważ kiedy popełniła morderstwo, miała 16 lat. W sprawie wypowiedziały się także Kim Kardiashan i Lana Del Rey. Prawnicy domagali się ułaskawienia, do którego doszło 9 stycznia 2019 roku. Do 2029 roku Cyntoia Brown przebywa na zwolnieniu warunkowym.

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: