Jak wyczyścić filtr w pralce? Ten roztwór w godzinę pozbędzie się kamienia i osadu

Filtr to jeden z najważniejszych elementów pralki. Zatrzymuje nitki, włosy i kurz. Żeby spełniał swoją funkcję, trzeba na bieżąco dbać o jego czystość. Jak wyczyścić filtr w pralce, żeby służył nam przez wiele lat?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Filtr znajduje się w dolnej części obudowy pralki. Wyglądem przypomina koszyczek z otworami. Dzięki jego obecności zanieczyszczenia nie trafiają do pompy i odpływu, tylko zatrzymują się w jednym miejscu. Gdy w filtrze zgromadzi się za dużo odpadków, zapycha się i przestaje działać prawidłowo. Na szczęście wyczyszczenie go nie należy do najtrudniejszych czynności.

Zobacz wideo Doktor AGD: "Naród boi się filtrów w pralce"

Jak wyczyścić filtr w pralce? Instrukcja krok po kroku

W pierwszej kolejności odłącz pralkę od zasilania. Przygotuj ręcznik i płaskie naczynie. Podłóż je pod drzwiczki, otwórz szufladkę z filtrem i odkręć go. Na początku zacznie lecieć brudna woda. Wyciągnij filtr z otworu i umyj szczotką pod bieżącą wodą. Jeśli nie jest bardzo brudny, to wystarczy. W przypadku, gdy na filtrze znajduje się kamień, włóż go na godzinę do miski z wodą i octem. Zachowaj proporcje 1:1. Po tym czasie wyparz filtr wrzątkiem i wytrzyj ściereczką. Mokrą szmatką wytrzyj również komorę, w której się znajdował. Włóż filtr z powrotem do pralki i dokładnie przykręć. Gotowe! Możesz ponownie podłączyć urządzenie.

Zapchany filtr. Po czym poznać, że czas na sprzątanie?

Nowoczesne pralki są wyposażone w kontrolkę filtra, która zapala się, gdy jest on zapchany i wymaga czyszczenia. Jeśli nie masz takiej opcji w urządzeniu, musisz samodzielnie kontrolować jego stan i czystość. Jak rozpoznać, że najwyższa pora wyczyścić filtr? Pralka nie będzie do końca odwirowywać rzeczy, na dnie bębna będzie zalegać woda, a z urządzenia będzie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Oprócz czyszczenia filtra pamiętaj też o regularnym sprzątaniu bębna oraz zewnętrznych elementów pralki.

Więcej o: