Dodatki do emerytury dla seniorek po 60. roku życia. Co miesiąc mogą liczyć nawet na 1500 zł

Seniorki, które ukończyły 60 lat, mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale również liczne dodatki i świadczenia uzupełniające. Warto z nich skorzystać, gdyż w niektórych przypadkach to nawet 1500 zł. Komu się należą oraz co należy zrobić, aby je otrzymać?

W marcu tego roku miała miejsce rekordowa waloryzacja, która była nie tylko procentowa, ale również kwotowa. Z tego tytułu seniorzy otrzymali minimum 250 zł podwyżki, a minimalne świadczenie wzrosło do 1588,44 zł brutto. Niestety inflacja oraz rosnące ceny za produkty i usługi sprawiają, że nie mimo to nie zawsze jest ono wystarczająca. Z tego powodu warto zapoznać się z dodatkami oraz świadczeniami uzupełniającymi, które pomogą załatać domowy budżet.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

200 zł co miesiąc i dożywotnio dla tych seniorów. Gdzie złożyć wniosek?

Na dodatkowe pieniądze w postaci 200 zł miesięcznie mogą liczyć seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny i przez co najmniej 20 lat, w przypadku kobiet, i 25 lat w przypadku mężczyzn pracowali i brali czynny udział w akcjach jako:

  • strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • ratownicy górscy w Tatrzańskim lub Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Przy czym ważne jest, że czynny udział oznacza przynajmniej 1 rocznie, co należy udowodnić. Dodatek nie jest przyznawany z urzędu, dlatego aby go otrzymać konieczne jest złożenie wniosku do miejskiej bądź powiatowej straży pożarnej. Jego wypłatą zajmuje się ZER MSWiA.

Matczyna emerytura nie tylko dla kobiet. Kto może skorzystać z Mama 4 plus?

Mama 4 plus to świadczenie uzupełniające, które polega na wyrównaniu otrzymywanej kwoty do wysokości obecnie obowiązującej minimalnej emerytury, czyli 1588,44 zł brutto. Otrzymaj je mogą:

  • matki, które ukończyły 60 lat i wychowywały co najmniej 4 dzieci,
  • ojcowie, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej 4 dzieci, których mama zmarła lub po prostu nie brała udziało w ich życiu.

Dla przykładu rodzic, który spełnia warunki i pobiera emeryturę w wysokości 100 zł, z tytułu programu Mama 4 plus może liczyć na dodatkowe 1488,44 zł brutto.

Dodatkowe 500 zł dla tych osób. Otrzymają je nie tylko seniorzy

Świadczenie uzupełniające 500 plus dla seniora, mimo swojej nazwy, należy się nie tylko osobom starszym. Mogą na nie liczyć osoby powyżej 18 roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, co powinna potwierdzać odpowiednia dokumentacja medyczna. Wniosek można złożyć osobiście, poprzez pełnomocnika lub online.

Więcej o: