"Anioł śmierci" sieje postrach w internecie. Co kryje się za podejrzanymi wiadomościami?

Jak podaje PAP, Zespół CERT Polska od jakiegoś czasu bada nowe oszustwo internetowe. Sprawdź, co kryje się za e-mailami od "Anioła śmierci" i jakie podjąć działania, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość. Okazuje się, że możesz ją zgłosić w odpowiednie miejsce.

Praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego i komputera z dostępem do internetu co jakiś czas otrzymuje SMS-y i e-maile o dziwnej treści, które zachęcają do kliknięcia w załączony link. Już od kilku lat głośno zwraca się uwagę na potrzebę zachowania należytej ostrożności, by nie paść ofiarą internetowych oszustów. Metod wyłudzania pieniędzy jest wiele, a ostatnio pojawiła się zupełnie nowa. Miałaś już do czynienia z "Aniołem śmierci"?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

"Anioł śmierci". Nowa metoda wyłudzania pieniędzy

CERT Polska to zespół mający na celu przeciwdziałanie naruszania bezpieczeństwa użytkowników w internecie. Od jakiegoś czasu zajmuje się nowym oszustwem, którego celem jest zastraszanie i grożenie internautom śmiercią, a w efekcie wyłudzenie od nich sporej sumy pieniędzy. Metoda oszustów polega na rozsyłaniu e-maili na adresy, które albo są dostępne w sieci, albo łatwo do nich dotrzeć poprzez wyciek danych. W zastraszającej wiadomości przestępcy informują adresata, że zlecono jego zabójstwo i usiłują wyłudzić pieniądze, informując, że jeśli ich nie otrzymają, "zlecenie" zostanie wykonane. Straszą też, że poinformowanie policji w niczym nie pomoże i nie rozwiąże problemu. Cała metoda bazuje więc na strachu. "Potencjalne ofiary tego typu manipulacji nie mają zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, a oszuści przekonują je, że widzą każdy ich ruch" — informuje Polska Agencja Prasowa.

Otrzymałaś maila od "Anioła śmierci"? Sprawdź, gdzie zgłosić podejrzane wiadomości

Jeśli otrzymałaś podejrzaną wiadomość, możesz ją zgłosić do zespołu CERT Polska poprzez specjalnie przygotowany formularz na stronie cert.pl lub na adres e-mail cert@cert.pl. Dotyczy to również innych e-maili będących próbą oszustwa lub wyłudzenia, nie tylko tych związanych z najnowszą, przedstawioną wyżej metodą. W przypadku wiadomości tekstowych otrzymanych na telefon można przekazać je bezpośrednio pod numer telefonu 799-448-084.

Więcej o: