Liście beniaminka żółkną? Gdy nadejdzie jesień, zrób jedną rzecz. Kwiat wystrzeli do góry

Beniaminek inaczej nazywany jest figowcem Benjamina. Jeśli zapewnisz mu odpowiednią pielęgnację, potrafi stać się piękną ozdobą domu. Bywa jednak kapryśny i gdy warunki mu nie odpowiadają, zaczyna zrzucać liście.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Beniaminek jest znany również jako kwiat beniamin i fikus płaczący. Jego najbardziej popularnymi odmianami są te o zielonych, żółto-zielonych oraz biało-zielonych liściach. W naturalnych warunkach roślina jest w stanie osiągnąć 30 metrów wysokości, a w domowych warunkach 2,5 metra. Co robić, gdy kwiat nagle zaczyna zrzucać liście?

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Figowiec Benjamina. Dlaczego gubi liście?

Fikus źle znosi gwałtowne skoki temperatury i przeciągi. Nie lubi zmiany kąta padania światła, dlatego już na początku trzeba wybrać dla niego dobre miejsce i nie zmieniać jego położenia. Żeby roślina prawidłowo rosła, nie stawiaj jej ani daleko od okna, ani bezpośrednio w mocnym słońcu. Liście wtedy uschną i opadną. W sezonie grzewczym jeszcze trudniej jest utrzymać dobry wygląd beniaminka. Suche powietrze nie wpływa na niego korzystnie, dlatego raz na jakiś czas trzeba zafundować mu kąpiel pod prysznicem, a na co dzień zraszać liście wodą.

Jak dbać o beniaminka? Dzięki temu będzie zdrowo rósł

Kwiat lubi żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Powinno się go podlewać 2 razy w tygodniu przegotowaną albo przefiltrowaną wodą. Nie można dopuścić do przelania, więc trzeba pilnować, żeby woda nie stała w podstawce. Beniaminek najlepiej rośnie w ciasnych doniczkach. Za duża donica zahamuje wzrost rośliny, która całą uwagę skupi na rozroście korzeni. Raz w miesiącu warto zastosować nawóz do kwiatów zielonych albo roślin pokojowych o ozdobnych liściach. Jesienią przytnij gałązki i starsze pędy. Pobudzi to figowca do wzrostu.

Więcej o: