Złóż wniosek, by otrzymać wyższą emeryturę lub rentę. To prawie 300 zł co miesiąc! Komu przysługuje?

Niektórzy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze do renty lub emerytury. Dzięki temu comiesięczna wypłata świadczenia będzie nieco wyższa. Nie każdy jednak dostanie taką możliwość. Kto może złożyć wniosek, by dostać prawie 300 zł więcej?

Jeśli chcesz otrzymywać wyższą emeryturę lub rentę, możesz ubiegać się o dodatek, który zwiększy świadczenie o bonusowe pieniądze. Jeśli zostaną ci przyznane, co miesiąc będziesz otrzymywać 294,39 zł więcej. Kto może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, który wypłacany jest wraz z pobieranym świadczeniem? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto otrzyma dodatek pielęgnacyjny? Nie każdy musi złożyć wniosek

O dodatek pielęgnacyjny może ubiegać się każda pełnoletnia osoba, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Żeby w takim przypadku otrzymać dodatek do emerytury lub renty, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek. Nie każdy jednak musi to robić. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest bowiem z urzędu seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Wówczas pieniądze dostaną automatycznie na swoje konta wraz z pobieranym świadczeniem. Nie we wszystkich przypadkach jednak dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany. Nie otrzymasz go, gdy przebywasz więcej niż 2 tygodnie w miesiącu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny? Trzeba złożyć odpowiednie dokumenty

Jeśli nie masz ukończonych 75 lat, musisz złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny do Zakładu Ubezpieczeń społecznych. Potrzebujesz mieć do tego druk OL-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego. Pieniądze otrzymasz, gdy lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) stwierdzi w orzeczeniu, że jesteś osobą całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Warto jednak pamiętać, że gdy dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany, należy od razu zrezygnować z pobierania zasiłku pielęgnacyjnego przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gdy dodatek pielęgnacyjny zostanie ci przyznany, będziesz co miesiąc otrzymywać 294,39 zł wraz z emeryturą lub rentą.

Więcej o: