Jeśli chcesz otrzymywać wyższą emeryturę lub rentę, możesz ubiegać się o dodatek, który zwiększy świadczenie o bonusowe pieniądze. Jeśli zostaną ci przyznane, co miesiąc będziesz otrzymywać 294,39 zł więcej. Kto może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, który wypłacany jest wraz z pobieranym świadczeniem? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O dodatek pielęgnacyjny może ubiegać się każda pełnoletnia osoba, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Żeby w takim przypadku otrzymać dodatek do emerytury lub renty, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek. Nie każdy jednak musi to robić. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest bowiem z urzędu seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Wówczas pieniądze dostaną automatycznie na swoje konta wraz z pobieranym świadczeniem. Nie we wszystkich przypadkach jednak dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany. Nie otrzymasz go, gdy przebywasz więcej niż 2 tygodnie w miesiącu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Jeśli nie masz ukończonych 75 lat, musisz złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny do Zakładu Ubezpieczeń społecznych. Potrzebujesz mieć do tego druk OL-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego. Pieniądze otrzymasz, gdy lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) stwierdzi w orzeczeniu, że jesteś osobą całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Warto jednak pamiętać, że gdy dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany, należy od razu zrezygnować z pobierania zasiłku pielęgnacyjnego przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gdy dodatek pielęgnacyjny zostanie ci przyznany, będziesz co miesiąc otrzymywać 294,39 zł wraz z emeryturą lub rentą.