Dlaczego pralka skacze przy wirowaniu? Prawdopodobnie nie zrobiłaś jednej rzeczy

To normalne, że podczas wirowania pralka wydaje głośniejszy dźwięk. Problem zaczyna się w momencie, gdy zaczyna skakać, dygotać i przemieszczać się po całej łazience. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Starsze pralki generowały sporo hałasu, ale w tamtych czasach nikogo to nie dziwiło. Współcześnie urządzenia powinny być na tyle ciche, żeby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli pralka zaczyna nadmiernie wibrować podczas wirowania, obijać się o meble i przesuwać do przodu, najprawdopodobniej nie działa prawidłowo. Dodatkowo może też porysować i zniszczyć podłogę.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Pralka skacze i wibruje. Co jest powodem?

W pierwszej kolejności sprawdź blokadę transportową, czyli śruby mocujące, które mają na celu ochronę bębna podczas transportu ze sklepu do mieszkania. Blokadę powinno się zdjąć od razu po zainstalowaniu urządzenia. Jeśli tego nie zrobiłaś, pralka może przemieszczać się po całej łazience i wydawać głośne dźwięki. Inną przyczyną może być nieprawidłowe wypoziomowanie. Weź poziomicę i sprawdź, czy urządzenie znajduje się na równym podłożu. Zauważyłaś krzywiznę? Wyreguluj nóżki. Nie wrzucaj do pralki zbyt małej ilości rzeczy ani nie przeładowuj bębna. Ciężkie koce albo grube kurtki mogą przeciążyć pralkę i sprawić, że będzie hałasować.

Awaria pralki. Trzęsie się i wędruje po łazience

Pralka nadal skacze podczas wirowania? Przyczyną może być usterka. Wina może leżeć w wyrobionych łożyskach. Możliwe, że uszkodzone są amortyzatory albo sprężyny są rozciągnięte lub pęknięte. Sprawdź też, czy przeciwwaga znajdująca się z tyłu bębna nie jest ukruszona. To właśnie ona odpowiada za ustabilizowanie pralki i zmniejszenie drgań. Niektóre pralki posiadają możliwość połączenia się ze smartfonem poprzez Bluetooth. Jeśli masz taką opcję, zajrzyj do aplikacji i sprawdź informacje o błędach.

Więcej o: