Nie pozwoliła, by wiek ją spowolnił. Przebiegła maraton w wieku 92 lat

Mathea Allansmith przebiegła maraton w 2022 roku, co zapewniło jej wpis w "Księdze Rekordów Guinnessa". Wszystko dlatego, że gdy 11 grudnia przekroczyła metę, miała 92 lata i 194 dni. Trasa zajęła jej 10 godzin i 48 minut. Jest najstarszą kobietą na świecie, która tego dokonała.

Mathea Allansmith ma obecnie 93 lat, jest emerytowaną lekarką i mieszka na Hawajach, gdzie biega przez cały rok. Stara się ćwiczyć co najmniej sześć dni w tygodniu i przebiega przez ten czas łącznie ok. 59 kilometrów. Z treningów nie rezygnuje nawet gdy jest na wakacjach. Co ciekawe, biegać zaczęła dopiero w wieku 46 lat, gdy zalecił jej to lekarz. Już po pierwszych przebieżkach pokochała ten sport i od tej pory uprawia go regularnie, a przy okazji startuje w wyścigach. W maratonie wzięła udział po raz pierwszy w 1982 roku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie badania dla biegacza?

93-latka kocha biegać. Nie pozwala, by wiek był przeszkodą

Mathea zdradziła w rozmowie z guinnessworldrecords.com, że nie pozwala, by wiek ją spowalniał, a największe szczęście czuje, gdy jest w trasie. Uwielbia nie tylko bieganie samo w sobie, ale również całą jego otoczkę, czyli ludzi, których pozdrawia w trakcie wymijania czy piękne widoki ciągnące się wśród wytyczonej przez nią ścieżki. Oprócz tego cieszy się, że dzięki swojej pasji stała się częścią społeczeństwa, z którym może ćwiczyć i wychodzić z domu, a poza tym może odkrywać nowe zakątki. - Wiem, że na nogach mogę zrobić 15 mil (ok. 24 km) lub więcej, więc zakładam plecak i ruszam na cały dzień, by zwiedzać miasto — powiedziała.

 

Przebiegła maraton w wieku  92 lat. "Czułam ogromne poczucie spełnienia"

W 2022 roku po przebiegnięciu ponad 42 kilometrów ukończyła maraton w Honolulu jako najstarsza kobieta, która tego dokonała. Bieg zajął jej 10 godzin i 48 minut. To dokonanie sprawiło, że trafiła do "Księgi Rekordów Guinnessa". - Czułam ogromne poczucie spełnienia i radości — powiedziała. W trakcie maratonu mogła liczyć na wsparcie najbardziej oddanych fanów, czyli szóstki swoich dzieci, które z tej okazji założyły dopasowane koszulki z informacją o wyczynie swojej mamy. 

Dobrą kondycję i zdrowie zawdzięcza bieganiu. Wciąż próbuje nowych rzeczy

93-letnia Mathea przypisuje dobrą kondycję bieganiu i trybowi życia. - Widzę bezpośredni związek między ruchem a zdrowiem — przyznała. Mimo wieku wciąż jeździ samochodem, uczestniczy w wielu aktywnościach społecznych, podróżuje i uczy się nowych rzeczy. - Powiedziałabym, że mój zdrowy styl życia pozwolił mi zachować bardzo wysoką jakość życia — powiedziała. 

Więcej o: