Dodaję butelkę do wody i moczę kilka minut przed każdym praniem. Moje ubrania nie tracą koloru

Niektóre kolorowe ubrania z czasem tracą swój pierwotny kolor. Na szczęście możesz temu przeciwdziałać. Jak zatrzymać blaknięcie tkanin? Zastosuj domowy trik i zapomnij o silnych detergentach.

Pranie to jedno z najmniej lubianych zajęć domowych. Jednak uzyskanie świeżych, miękkich ubrań sprawia, że proces ten jest tego wart. Niestety z czasem po kilku cyklach niektóre z ubrań mogą znacznie różnić się od swojego pierwotnego stanu, dzieje się tak, ponieważ pigment dodany podczas farbowania materiału z czasem wypłukuje się pod pływem prania. Proces ten szczególnie dotyczy naturalnych materiałów i może zostać przyśpieszony przez nieumiejętną technikę oraz stosowane środki czystości.

Zobacz wideo Danuta Martyniuk wskazuje plusy i minusy bycia z Zenkiem. Narzeka na pranie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać ubrania, żeby nie traciły koloru? W przypadku blaknięcia pomoże składnik z kuchni

Biały ocet to wszechstronny składnik, mimo że wiele osób nie wyobraża sobie wykorzystać go poza kuchnią. Jednak ma także kilka cennych zastosowań także w przypadku prania, zaliczają się do nich: pozbycie się ładunków elektrostatycznych, zwalczanie plam i usuwanie resztek mydła. Może również pomóc usunąć pleśń z tkaniny oraz zapobiegać blaknięciu ubrań i utrwalić ich barwnik. Zrób to przed praniem nowych rzeczy zarówno kolorowych jak i ciemnych, a zauważysz różnicę:

  1. Wlej do miski 1 litr wody oraz 1 litr octu.
  2. Namocz ubrania w przygotowanym roztworze przez kilka minut.
  3. Wstaw ubrania do prania i wybierz delikatny cykl, stosując niską temperaturę.

Alternatywną i szybszą opcją, która pozwoli zachować intensywny kolor ubrań, jest wlanie szklanki octu do każdego cyklu prania. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz ich blaknięciu.

Jak zapobiegać blaknięciu ubrań? Proste i skuteczne wskazówki 

Możesz zachować pierwotny kolor i wygląd swoich ulubionych koszulek, szortów, sukienek i innych części garderoby. Jedyne, o czym musisz pamiętać to:

  • Pierz ubrania zgodnie z instrukcją na metce, najlepiej 30-40 stopniach. Praktyczna zasada: im cieplejsza woda, tym szybsze blaknięcie.
  • Jasne, ciemne i białe pierz oddzielnie.
  • Pierz ubrania na lewą stronę. Kiedy odwrócisz je na drugą stronę, część, której nikt nie widzi, bierze na siebie ciężar zużycia.
  • Unikaj używania proszków do prania, jeśli pierzesz ciemne materiały.
Więcej o: