Planujesz wymianę okien? Możesz zrobić to za darmo! Te osoby skorzystają z dofinansowania

Planujesz wymianę starych okien w domu lub mieszkaniu? Sprawdź, czy przy okazji nie kwalifikujesz się do jednego z trzech programów, dzięki którym możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niektórzy mogą liczyć nawet na 100 proc. dotacji.

Szukając dofinansowania na wymianę okien możesz skorzystać z jednego spośród trzech programów, które to oferują. Dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych przygotowano program "Czyste powietrze" oraz ulgę termomodernizacyjną. Z kolei właściciele mieszań w zabudowie wielorodzinnej mogą liczyć na program "Ciepłe mieszkanie". Na czym polegają?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Program "Czyste Powietrze". Ile wniosków złożono?

Program "Czyste powietrze". Kto wymieni okna za darmo?

Program "Czyste powietrze" przewiduje dotacje na prace termomodernizacyjne, które sprawią, że do ogrzania budynku wystarczy mniejsza ilość energii. Mowa m.in. o jego ociepleniu, czy uszczelnieniu. Oznacza to, że dofinansowanie może objąć również wymianę okien. Aby je otrzymać, należy przede wszystkim spełnić kryterium dochodowe. 

  • Podstawowe dofinansowanie (40-55 proc. kosztów) dla osób, których roczny przychód wynosi do 135 tys. zł, 
  • Podwyższone dofinansowanie (70-80 proc.), kiedy dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 w jednoosobowym,
  • Najwyższe dofinansowanie (do 100 proc.), kiedy dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 w jednoosobowym.

Więcej przeczytasz na stronie czyste-powietrze.eu oraz czystepowietrze.gov.pl.

Chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Nie zapomnij o tym załączniku

Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzą termomodernizację domu, w tym również wymianę okien, mogą liczyć na odliczenie poniesionych wydatków z nią związanych. Zapewnia to ulga termomodernizacyjna, która może wynieść do 53 tys. zł. Wystarczy, że spełnisz kryteria, złożysz zeznanie podatkowe (PIT-26, PIT-36L lub PIT-28), i dołączysz do niego PIT/O.

Ile wynosi dofinansowanie na wymianę okien w programie "Ciepłe mieszkanie"? To zależy

Programu "Ciepłe mieszkanie" kierowany jest do osób fizycznych, a przy tym właścicieli mieszkań. Ile wynosi dofinansowanie? W przypadku mocno zanieczyszczonych gmin może to być:

  • podstawowy poziom dofinansowania dla osób, których dochód roczny nie przekracza 120 tys. zł — do 35 proc. podniesionych kosztów, ale nie więcej niż 17 500 zł 
  • podwyższony poziom dofinansowania, kiedy dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w jednoosobowym — do 65 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 26 900 zł,
  • najwyższy poziom dofinansowania, kiedy dochód miesięczny na osobę nie przekracza 900 zł  w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w jednoosobowym, lub osób, które pobierają zasiłki — do 95 proc., ale nie więcej niż 39 900 zł.

Jeśli chodzi o pozostałe gminy, analogicznie poziom dotacji może wynieść:

  • do 30 proc. poniesionych kosztów (maks. 15 tys. zł),
  • do 60 proc. (maks. 25 tys. zł),
  • do 90 proc. (maks. 37,5 tys. zł).
Więcej o: