Gdy zabraknie prądu, sytuację uratują trzy rzeczy. Warto mieć je pod ręką

Prądu może zabraknąć z powodu awarii, może to też być zaplanowana z różnych powodów przerwa w dostawie lub skutek niezapłaconego rachunku. Niezależnie od powodu - lepiej się do tego przygotować.

Więcej praktycznych porad na stronie Gazeta.pl

Na co dzień o tym nie myślimy, ale gdy się przytrafi, jesteśmy w kłopocie. Brak prądu (niezależnie czy na skutek awarii, czy przerwy w dostawie) zwykle zastaje nas w najmniej odpowiednim momencie. Nie wszyscy dysponują generatorem, który może uratować sytuację, więc lepiej się do takiej sytuacji przygotować. 

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

To oczywiste, ale mało kto o tym myśli

Brak prądu, szczególnie po zmroku potrafi być bardzo uciążliwą sytuacją. Szczególnie gdy okazuje się, że to nie "wywalony korek', a poważniejsza sprawa. Latarka w telefonie uratuje sytuację, ale należy pamiętać, że bateria telefonu może się szybko rozładować. W takiej sytuacji ratunkiem są świeczki i tradycyjne latarki. Ważne także, żeby zarówno świeczki, jak i latarkę trzymać w łatwo dostępnym miejscu. Poszukiwanie ich na dnie szuflady lub w szafce pod stertą innych rzeczy może się okazać karkołomnym zadaniem po ciemku. Należy pamiętać o zapałkach lub zapalniczce do zapalenia świeczek, a także zapasowych bateriach do latarki. Przerwie w dostawie prądu mogą także towarzyszyć problemy z wodą, warto więc mieć w domu kilka butelek "na wszelki wypadek". Jeśli z brakiem prądu wiąże się w naszym przypadku brak ogrzewania, dobrze mieć także termofor, żeby zapewnić sobie względny komfort nocą (nie wiadomo, kiedy prąd znów pojawi się w gniazdkach). 

Czego nie robić, gdy zabraknie prądu?

Nie wiemy, ile potrwa awaria lub przerwa w dostawie, dlatego dobrze jest nie otwierać lodówki i zamrażarki, jeśli nie jest to konieczne. W ten sposób urządzenie dłużej zachowa odpowiednią temperaturę i nie ucierpi jedzenie. Lepiej też nie pozostawiać zapalonych świeczek w "ryzykownych miejscach" (w sąsiedztwie zasłon, na dywanie, przy łóżku). 

Więcej o: