Posadź zamiast róży. Jest bardziej odporna, a jej uprawa to bułka z masłem

Eustoma to kwiat, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Najczęściej wykonywane są z niej bukiety ślubne, ale niewiele osób wie, że można uprawiać ją również w ogrodzie, czy donicy. Podpowiadamy, jak ją pielęgnować, aby zdrowo i pięknie rósła.

Często nazywana jest japońską różą i nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ponieważ kwiaty eustomy są podobne do popularnej w naszym kraju róży. Eustoma jest łatwa w pielęgnacji i świetnie odnajduje się w naszym klimacie.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Wyglądem przypomina różę. Floryści ją uwielbiają

Kwiaty eustomy są duże oraz dzwonkowate i rosną na smukłych, cienkich pędach. Może pojawić się ich nawet kilkanaście, przez co na roślinie powstaje okazały kwiatostan. Kiedy jeszcze się nie rozwiną i są w pąkach, wyglądają jak popularne róże. Później zaś wyglądem przypominają maki lub tulipany. Eustoma świetnie nadaje się do hodowli na kwiaty cięte, a floryści uwielbiają tę roślinę, ponieważ nadaje elegancji i jest pięknym elementem do tworzenia wszelkiego rodzaju bukietów, czy ślubnych wianków, przez co jest najchętniej wybieranym kwiatem przez panny młode. Eustoma w kompozycji z innymi roślinami będzie także piękną ozdobą domu lub ogrodu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o eustomę? Pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie, a eustoma obrodzi w kwiaty

Eustoma może rosnąć zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie, jednak aby obrodziła w kwiaty, wymaga odpowiedniego stanowiska. Pamiętajmy, że roślina przynajmniej 4 godziny w ciągu dnia powinna przebywać na słońcu, aby zdołała się rozwinąć. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i deszczu. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Eustoma nie urośnie na kwaśnym podłożu, a ziemia powinna być stale wilgotna, lecz nie mokra, gdyż może zacząć gnić. Kwiaty tej rośliny są ciężkie, dlatego cienkie łodygi nie zawsze są w stanie je udźwignąć. Mogą zacząć się łamać, więc warto kupić dla eustomy specjalne podpory, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Więcej o: