Żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił emeryturę, nie trzeba wcale pracować. W jednym przypadku gotówkę otrzyma każdy, kto spełni pewne warunki. Dzięki temu co miesiąc można liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, który zasili domowy budżet. Komu przysługuje świadczenie honorowe zwane emeryturą stulatka? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie honorowe nazywane jest potocznie emeryturą stulatka. Wszystko dlatego, że są to pieniądze przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat. W wielu przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie wraz z pobieraną emeryturą lub rentą i nie trzeba wtedy składać żadnych wniosków. Jeśli jednak emerytura lub renta nie jest przyznana seniorowi, poza ukończeniem 100 lat, musi jeszcze złożyć stosowny wniosek do ZUS-u. Wystarczy wówczas osobiście lub za pośrednictwem poczty labo pełnomocnika złożyć wymagane dokumenty. Do wniosku trzeba dołączyć jeszcze dokument potwierdzający datę urodzenia. Może to być odpis skróconego aktu urodzenia, dowód osobisty wydany po 31 grudnia 2000 roku lub ważny paszport.
Każdy stulatek otrzymujący świadczenie może liczyć na kwotę w wysokości przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Będzie ono jednak pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Od 1 marca 2023 roku jest to aż 5500 zł miesięcznie. Warto jednak widzieć, że raz przyznana kwota nie ulega zmianie. To oznacza, że seniorzy kończący 100 lat od 1 marca 2023 roku do 30 kwietnia 2024 roku otrzymają świadczenie honorowe w wysokości 5500 zł i takie będzie wypłacane im co miesiąc do końca życia. Nawet jeśli od 1 marca 2024 roku ulegnie podwyższeniu.