O regularnym praniu pościeli pamięta każdy, lecz co z czyszczeniem kołdry? Niektórzy robią to bardzo rzadko, ale czy słusznie? Okazuje się, że prawidłowe pranie kołdry uzależnione jest od kilku czynników. Jeśli popełnisz popularny błąd, możesz szybko zniszczyć wypełnienie i spisać ulubioną kołdrę na straty. Co ile i jak prać kołdrę, by była jak nowa oraz służyła latami? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli chcesz wyprać kołdrę, zwróć uwagę na to, jakie ma wypełnienie. W inny sposób będziemy wówczas traktować kołdrę syntetyczną oraz taką wypełnioną naturalnym puchem. Przede wszystkim przed przystąpieniem do działania już na starcie warto wyeliminować popularny błąd. Zwykle wrzucamy kołdrę do pralki i chcemy prać ją jak poszewki, przez co już po jednym cyklu możemy ją zniszczyć. Nie każdy rodzaj kołdry zniesie jednak wysoką temperaturę prania oraz dużą moc wirowania. Warto zacząć najpierw od sprawdzenia metek i wyprania kołdry tak, jak zaleca producent. Co jednak gdy jej nie ma?
Kołdry syntetyczne są łatwe w utrzymaniu czystości i naprawdę wytrzymałe. Wystarczy włożyć je bez poszewki do pralki i ustawić program na pranie bawełny o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Producenci przy wielu takich produktach zalecają nawet pranie w 95 stopniach Celsjusza. Wsyp do szufladki proszek, a zamiast płynu do płukania wykorzystaj ocet spirytusowy, by kołdra była jak nowa. Co jednak z kołdrą, która ma naturalne wypełnienie z pierza? Wówczas trzeba subtelnie ją traktować, ustawiając program prania na delikatny, a do bębna wrzucając piłeczki tenisowe, które uchronią pierze przed zbiciem się.
Jak często powinno się prać kołdrę? To również zależy od jej wypełnienia. Syntetyczny produkt można czyścić nawet raz na pół roku. Kołdry wełniane lub wypełnione pierzem trzeba potraktować delikatnie. Można prać je raz na około 2 lata, by ich nie zniszczyć. Co jednak z suszeniem? Każdą wypraną kołdrę należy dobrze wysuszyć. Wykorzystaj do tego rozkładaną suszarkę stojącą, umieszczając ją na balkonie lub w ogrodzie. Rozłóż kołdrę, by swobodnie zwisała, co jakiś czas przewracając ją na drugą stronę. Dzięki temu szybko i równomiernie wyschnie. Podczas tej czynności kołdry z pierza warto dodatkowo strzepywać, by wypełnienie dobrze się rozłożyło.