Kiedy przesadzać piwonie? Nie przegap tego terminu, bo drugi raz nie zakwitną

Piwonie mają duże i pachnące kwiaty w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Mogą kwitnąć nawet przez 100 lat lub dłużej, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Jedną z ważnych kwestii, której lepiej nie przegapić jest kiedy przesadzać piwonie. Oto optymalny termin.

Piwonie znane także jako cesarskie kwiaty pochodzą z 1000 roku p.n.e. z ogrodów Chin, a do VIII wieku dotarły do Japonii, która jest obecnie głównym ich producentem. To idealny wiosenny kwiat, który rozświetli każdą przestrzeń na zewnątrz, a także świetnie komponuje się z bukietami kwiatowymi. Kwiaty te pięknie kwitną od wiosny aż do lata, a ich bujne liście są widoczne przez cały ten okres.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz prac ogrodowych 2023. Kiedy przesadzać piwonie? Zapisz tę datę

Najlepszy czas na przesadzenie piwonii to okres końca sierpnia oraz początek września, kiedy roślina jest w stanie spoczynku. Przesądni ogrodnicy wierzą, że piwonie najlepiej przesadzać 1 września. Daje to roślinie możliwość wstępnego ukorzenienia się przed zimą i wypuszczenia pędów już następnej wiosny. Podczas przesadzania, pamiętaj, aby odkopać korzenie i pozwolić im wyschnąć przed ich umieszczeniem w nowym miejscu. Działanie to pozwoli to na utworzenie kalusa, czyli narośli na korzeniu, która pomoże zapobiec gniciu. Utwórz wystarczająco duże wgłębienia, aby korzenie piwonii łatwo się zmieściły. Najlepiej, aby-aby pąki przykryte były około 4-centymetrową warstwą ziemi. Jeśli posadzi się je głębiej, mogą nie kwitnąć nawet kilka lat. 

Dlaczego piwonie nie kwitną? Oto najpopularniejsze błędy w uprawie

Często sadzenie piwonii zbyt głęboko w glebie może uniemożliwić, ich kwitnienie. Upewnij się, że pąki rośliny znajdują się nie więcej niż kilka centymetrów pod ziemią. Dodatkowo, jeśli niedawno przesadziłeś swoją piwonię, zakwitnięcie zajmie kilka lat. Powód? Roślina ta potrzebuje czasu nad rozwinięciem, nowego systemu korzeniowego. Przenawożenie rośliny piwonii może również utrudniać wzrost kwitnienia.

Więcej o: