Wyobrażacie sobie beknąć przy stole na obiedzie u babci? W tym kraju to miły gest

Jak wiadomo co kraj to obyczaj, w jednym kiwamy głową na "tak'', a w innym nią kręcimy. W Polsce gumę do żucia kupimy w każdym sklepie, ale czy wiedzieliście, że nie wszędzie tak jest? W czasie wakacji, warto zainteresować się kulturą w innych krajach, żeby przypadkiem nie zaliczyć faux-pas.

Więcej tego typu materiałów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków?

Kiedy podczas wakacji wybieramy się za granicę, wiele zachowań i zasad, do których stosują się mieszkańcy może wydawać nam się dziwnych i niespotykanych. Przyzwyczjeni jesteśmy do Polskiej kultury i naszych własnych zwyczajów, które w innym kraju mogą być zupełnie inne.

"Nie'' to "tak'', a ,"tak'' to "nie''...

Otóż kiedy wybierzemy się do Bułgarii zaskakujące może być znaczenie gestów głową. Jest to jedyny kraj na świecie, w którym ,"tak'' lub ,"nie'' mają odwrotne znaczenie niż w reszcie świata.

Poprosiłam o wędline w sklepie w Bułgarii, na pytanie Pani, czy chcę więcej zaprzeczyłam kręcąc głową, bardzo się zdziwiłam, kiedy sklepikarka zaczęła mi jej dokładać - pisze jedna z internautek.

Gumę do żucia, przepisuje tylko lekarz

Dla Polaków wydaje się to szokujące, przecież gumę do żucia możemy kupić w praktycznie każdym sklepie. Jednak w Singapurze jest to dobro przepisywane tylko na receptę. Zakaz sprzedaży gumy do żucia obowiązywał w Singapurze od 10 lat. Wprowadzono go, gdyż władze uznały, że jest po prostu niesmaczna. Po toczących się dwa lata negocjacjach, władze zgodziły się na wypisywanie jej na receptę.

Warto sprawdzić tablicę rejestracyjną

Mimo, że w naszym kraju możemy jeździć naszym samochodem kiedy tylko chcemy, przez co często zmuszeni jesteśmy do życia w korkach. Filipińczycy nie muszą się o to martwić, tam kierowcy mogą przemieszczać się swoimi samochodami w dane dni tygodnia, w zależności od cyfr na tablicach rejestracyjnych.

Maniery przy stole

Wyobrażacie sobie beknąć przy stole, na niedzielnym obiedzie u babci? Raczej nie. Nie musicie się o to martwić w Korei Południowej, bowiem tam bekanie i siorbanie podczas jedzenia jest całkowicie normalne. Jednak warto uważać przy wycieraniu nosa, a zwłaszcza przy stole, to zachowanie jest niewybaczalne.

Niestety nie wymienisz sam żarówki

W Polsce nie do pomyślenia jest wzywanie elektryka, w sprawie wymiany jednej żarówki. Jednak w Australii jest to czynność, którą może wykonać jedynie fachowiec. Jeżeli pokusisz się o samodzielną wymianę, grozi ci mandat.

Resztę ciekawostek znajdziecie tutaj.

Więcej o: