Pralka połyka skarpetki i mechaci ubrania? Wykonaj prosty "test rajstop"

Pralki mają to do siebie, że z czasem się psują. Jak dowiedzieć się, że czas żywotności urządzenia dobiega końca? Wystarczy, że nałożysz na dłoń rajstopy i przetrzesz bęben. Szybko poznasz odpowiedź i dowiesz się, czy to czas na wezwanie fachowca do pomocy.

Wszystkie urządzenia domowe z czasem ulegają awarii i uszkodzeniom. Nie inaczej jest w przypadku pralki, w której giną przedmioty. Bęben z czasem może też zacząć niszczyć nasze ubrania. Na szczęście możesz ocenić jego stan w prosty sposób. Wystarczy, że założysz rajstopę na dłoń i przetrzesz wnętrze bębna.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Jak sprawdzić, czy pralka jest uszkodzona? Załóż na rękę rajstopę

Zauważyłaś, że pralka niszczy ubrania, skarpetki giną, urządzenie nie wiruje lub głośno chodzi i nietypowo mocno się trzęsie? Sprawdź i oceń odpowiednio jego stan. Sięgnij do szuflady po nową parę rajstop z nylonu. Dzięki nim dowiesz się, w jakim stanie jest bęben. Wystarczy, że nałożysz materiał na dłoń i przetrzesz wnętrze pralki. Jeśli zauważysz na materiale nieestetyczne oczka lub zaciągnięcia, oznacza to, że urządzenie może wymagać naprawy. Wezwij wtedy fachowca, by specjalistycznym okiem ocenił jego stan. Jeśli na rajstopach nie zauważysz żadnych zmian, z pralką prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Kiedy trzeba wymienić pralkę? Zwróć na to uwagę podczas używania urządzenia

Prawidłowa praca pralki zależy od wielu umieszczonych w niej elementów, począwszy od gumowych uszczelek i węży odpływowych, skończywszy na silniku i sprężynach urządzenia. Zazwyczaj zadbana pralka, która jest regularnie czyszczona i używana w prawidłowy sposób, służy przez około 10-15 lat. 

Pamiętaj, by nie obciążać urządzenia zbyt dużą ilością prania, a do mycia ubrań stosować miękką wodę, która nie uszkodzi grzałki. Już przy zakupie zwróć uwagę, czy sprzęt jest dobrej jakości. Postępuj z pralką tak, jak zaproponował producent. W tym celu dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję i stosuj się do załączonych w niej zaleceń i wskazówek.

Więcej o: