Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Do seniorów może trafić później, niż zakładano

Wielu emerytów czeka na nowe informacje o "czternastce", która może zasilić ich domowe budżety dodatkową gotówką. Kiedy czternasta emerytura trafi na konta seniorów? Okazuje się, że pierwotnie zakładany termin nie dojdzie do skutku, a gotówka zostanie przekazana emerytom później.

Zastrzyk dodatkowej gotówki przyda się każdemu, jednak to seniorzy mają możliwość zasilić domowe budżety, dzięki 14. emeryturze. Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2023 roku świadczenie to zostało wprowadzone na stałe. Kiedy zostanie wypłacone w tym roku?

Zobacz wideo Justyna Steczkowska o emeryturze. Ma dokładny plan, co będzie robić, jak skończy 60 lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy czternasta emerytura trafi na konta seniorów i w jakiej wysokości? Nie każdy ją otrzyma

14. emerytura to świadczenie przyznawane automatycznie, dlatego nie trzeba składać wniosków, by trafiło w ręce seniorów. Należy jednak spełnić jeden inny warunek, który dotyczy tego, by zmieścić się w ustalonym progu dochodowym. Jeśli dochody emeryta przekroczą kwotę, senior nie otrzyma świadczenia. Kto jednak może na nie liczyć? Każdy, kogo dochody zmieszczą się w 2900 zł brutto, dostanie świadczenie w pełnej wysokości, które w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. W pozostałych przypadkach zostanie zastosowany mechanizm "złotówka za złotówkę", lecz najniższa możliwa wypłata będzie wynosiła jedynie 50 zł. Gdy kwota będzie mniejsza, 14. emerytura nie trafi do seniora.

Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Termin ma być niebawem ogłoszony

24 lipca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała informację o 14. emeryturach. Według niej wypłata świadczenie mogłaby przypadać nawet na ostatnie tygodnie sierpnia oraz pierwsze tygodnie września. Okazuje się jednak, że sierpniowe wypłaty nie dojdą do skutku. – Przygotowywane jest już rozporządzenie, a w najbliższych tygodniach będzie ogłoszone, tak by seniorzy wiedzieli, kiedy 14. emerytura wpłynie na ich konta – powiedziała Marlena Maląg na antenie Polskiego Radia podczas audycji "Sygnały dnia". Nie padły konkretne terminy wypłat, lecz jak podaje portal "Next", wypowiedź ministerki rodziny i polityki społecznej wskazuje na to, że mają się one odbyć we wrześniu.

Więcej o: