Połóż w zlewie i zalej wrzątkiem. Ekspresowo zapomnisz o zatkanym i śmierdzącym odpływie

Choć w zlewie myjemy sztućce i talerze, on sam nie zawsze jest najczystszym miejscem w naszym domu. Może nawet przetrzemy go po zmywaniu naczyń, ale to, co znajduje się w odpływie to zupełnie inna historia. Na szczęście nie trzeba uciekać się do drastycznych metod, by odpływ zalśnił - i zapachniał.

Nie ma nic gorszego, niż zatkany zlew. Pływające w wodzie resztki jedzenia, częściowo już w stanie rozkładu, a do tego ten okropny zapach. Dochodzi też myśl, że w tym miejscu myjemy naczynia, które służą potem do serwowania jedzenia i robi się naprawdę nieprzyjemnie. Najlepsza jest oczywiście profilaktyka i nie dopuszczenie, by ten zlew się zatkał. 

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Olej po frytkach wylewasz do odpływu? Nie zdziw się, że się zatkał

W tym celu nie spłukujemy resztek jedzenia, a wyrzucamy do kosza. Nie wylewamy tłuszczu po smażeniu frytek czy pączków, bo łatwo osadza się na rurach. Regularnie, nieagresywnie przeczyszczamy odpływ. No i oczywiście często myjemy sam zlew, najlepiej po każdym myciu naczyń. Gdy jednak się trochę zagapiliśmy i nasz zlew już zdążył się zapchać, warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

W sklepach dostaniemy masę specyfików do wyczyszczenia odpływu. Najczęściej to żrące, toksyczne żele czy proszki, które sprawiają, że na czas zabiegu musimy opuścić kuchnię. Okazuje się, że być może całkiem niepotrzebnie potrafimy wydać krocie na te produkty. Wystarczy bowiem użyć czegoś, co już mamy w domu. A nawet jeśli nie - kosztuje zaledwie kilka złotych.

Połóż na odpływie i zalej wodą

I nie - tym razem nie chodzi o sodę i ocet czy jeszcze inne typowe rozwiązania, które większość osób już dobrze zna. O dzisiejszym prawdopodobnie nie słyszeliście. By odetkać zatkany odpływ, wystarczy najzwyklejsza tabletka do zmywarki. Układamy ją na kratce od odpływu i powolutku, ostrożnie zalewamy dużą ilością wrzątku, aż się rozpuści. Pamiętajmy, że niektóre tabletki są pokryte folią, którą trzeba wcześniej zdjąć. Po kilkunastu minutach możemy raz jeszcze przelać odpływ wrzątkiem. Rozpuszczona tabletka w połączeniu z gorącą wodą szybko upora się z resztkami jedzenia przyklejonymi do rury odpływowej i ją udrożni. Dodatkowo pozostawi po sobie ładny zapach "czystości". Prawda, że proste?

Więcej o: