Jak ochłodzić mieszkanie za 0 zł? Zapomnij o klimatyzacji, wszystko masz w domu

Fala upałów daje się wszystkim we znaki. Wysokie temperatury nie pozwalają spać, a praca zdalna w pomieszczeniach bez klimatyzacji to prawdziwy koszmar. Jak ochłodzić mieszkanie i nie wydać przy tym ani złotówki? Podpowiadamy.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Słoneczna pogoda cieszy plażowiczów, ale osoby, które w tym czasie nie mogą pozwolić sobie na wypoczynek, nie reagują aż tak entuzjastycznie na falę upałów. Kiedy temperatura przekracza 30°C i żar przedostaje się do mieszkań, szukamy rozmaitych sposobów na ich ochłodzenie. Oto kilka rad, które mogą znacznie poprawić twój komfort w letnie upały. 

Zobacz wideo Sposób na ochłodzenie mieszkania? Mamy myk na domowy klimatyzator

1. Wietrz w nocy, rano zamykaj okna

Nocą temperatura na zewnątrz spada i warto wykorzystać ten czas na wietrzenie mieszkania. Spanie przy otwartych lub uchylonych oknach korzystnie wpłynie na nasz sen. Jednak w upalne dni istotne jest, aby tuż po przebudzeniu zamknąć okna - w ten sposób zatrzymamy chłodne powietrze wewnątrz.

2. Żaluzje, rolety, zasłony zaciemniające

Zasłonięte rolety i zasłony zaciemniające sprawią, że promienie słoneczne nie będą przedostawały się do wnętrza mieszkania, a tym samym nie będzie się ono nagrzewało. Dobrym rozwiązaniem są także zewnętrzne żaluzje, które skutecznie zatrzymują ciepło, zanim przedostanie się ono do pomieszczenia. 

3. Załóż chłodniejszą pościel

Materiały, które otaczają nas w upalne dni, mają znaczenie. Warto zrezygnować z ciężkich, ocieplających wnętrze tekstyliów na rzecz tych wykonanych z lekkich tkanin, np. z lnu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pościeli - lniana tkanina zadziała zbawiennie dla ciała w upalne dni. Można też zrezygnować z kołdry i postawić na okrywanie się lnianym pledem lub prześcieradłem.

4. Unikaj gotowania gorących posiłków

Gotowanie w upalne dni to nie jest dobry pomysł, bo podwyższamy temperaturę w mieszkaniu. Zamiast tego w ciągu dnia warto postawić na lekkie sałatki i potrawy, które nie wymagają używania kuchenki. Ciepłe posiłki zostawmy na wieczór.

5. Postaw miskę z lodem przed wiatrakiem

Miska z wodą i lodem ustawiona przed wiatrakiem zadziała jak domowa klimatyzacja. Uderzające o powierzchnię wody powietrze będzie lekko ją rozpryskiwało i tym samym tworzyło przyjemną chłodną bryzę. Warto dodać do wody łyżeczkę soli - dzięki temu woda dłużej pozostanie zimna.

6. Włóż wilgotny ręcznik do zamrażarki

Przed snem lub w ciągu dnia warto zrobić sobie okłady ze zmrożonego ręcznika. Najpierw należy zanurzyć ręcznik w zimnej wodzie i dobrze go wycisnąć. Następnie wkłada się go do zamrażarki na pół godziny. Po upływie tego czasu wystarczy owinąć go wokół szyi, aby szybko się ochłodzić. 

Więcej o: