16 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Jej aktualizacji domagali się związkowcy z NSZZ "Solidarność". Na jakie zmiany możemy liczyć? Okazuje się, że skorzysta na nich więcej osób.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecne przepisy przewidują, że prawo do emerytury pomostowej mają przede wszystkim te osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a do 1 stycznia 1999 wykonywali pracę w pełnym wymiarze godzin, a ponadto w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz udowodnią okresy składkowe i nieskładkowe (minimum 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Dokładne informacje dotyczące tego, jakie jeszcze kryteria trzeba spełnić, by aktualnie otrzymać emeryturę pomostową znajdziesz na stronie ZUS. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?
Najważniejszą zmianą w nowelizacji jest to, że zmienia ona wygasający charakter emerytur pomostowych. Oznacza to, że przede wszystkim zniknął zapis, który ograniczał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do 1 stycznia 1999 roku. Oprócz tego nowelizacja m.in.:
W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że "zakładany w momencie wprowadzenia przepisów ustawy o emeryturach pomostowych postęp technologiczny nie poprawi warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunku szkodliwe zostały w całości wyeliminowane". Ma o tym świadczyć m.in. liczba pracowników, którzy wykonują taką pracę. Zmiany w emeryturach pomostowych dotyczą również rekompensaty, czyli odszkodowania za brak możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z powodu pracy o szczególnym charakterze. Okres tejże miałby przypadać przed 1 stycznia 2009 r. W środę pod nowelizacją ma się podpisać prezydent Andrzej Duda.